Petržalská Holubica mieru je opäť v plnej kráse

1031

Petržalka obnovila jeden zo svojich najznámejších monumentov, 18-metrovú oceľovú plastiku Holubica mieru na križovatke Dolnozemskej a Betliarskej ulice.

Holubica mieru z dielne známeho sochára Karola Lacka opäť zdobí najväčšie slovenské sídlisko. „V polovici júna sme po komplikovaných prípravách s nevysporiadanými vlastníckymi právami dokončili komplexnú rekonštrukciu ďalšej umeleckej dominanty mestskej časti Bratislava-Petržalka,“ hovorí hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Celá plocha sochy – približne 130 m2 zvnútra a 130 m2 zvonku – bola obrúsená takzvaným kartáčovaním z dôvodu, aby nové nátery a farby v pôvodných odtieňoch lepšie priľnuli k jej oceľovému povrchu. Zhrdzavené plochy boli tiež očistené, odmastené či podľa potreby zatmelené, pričom následne majstri reštaurátori použili tri druhy špeciálnych náterov.

„Teší nás, že po dlhých rokoch sa práve Petržalke podarilo na obnovu krásnej a 18 metrov vysokej plastiky získať potrebné finančné prostriedky, vo veľmi krátkom čase zabezpečiť potrebných odborníkov a rekonštrukciu i zrealizovať,“ hovorí na margo úspešného projektu zástupkyňa petržalského starostu Iveta Jančoková. Dodáva, že dotáciu v sume 7-tisíc eur ich samospráve poskytol Bratislavský kraj a 16-tisíc eur pochádza priamo z rozpočtu mestskej časti na základe priorít viacerých poslancov.

„Aktuálne čerstvo zrekonštruované dielo svieti v zelených farbách Petržalky, no pri vhodných príležitostiach by sme jeho osvetlenie opäť radi zmenili. Vždy v snahe prejaviť vďaku, podporu, upozorniť na spoločenský problém alebo pripomenúť dôležité udalosti nielen z našich dejín,“ informuje ďalej mestská časť.

Na revitalizáciu poskytol Bratislavský kraj dotáciu vo výške 7.000,- eur.

Zdroj: TASR; Foto: FB Petržalka