Petržalka po viac ako desaťročí dokáže do škôlok prijať všetky deti

802

Počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť – Petržalka avizuje, že po viac ako desaťročí dokáže prijať do svojich materských škôl všetky deti. Zároveň spúšťa aj zápis do dvoch nových škôlok, ktoré plánuje otvoriť.

Minulý týždeň dostalo 25 škôlok, ktoré spadajú pod petržalskú samosprávu, celkovo 2367 žiadostí o zápis. Týkali sa však iba 1344 detí, keďže rodičia ich majú možnosť posielať na viaceré materské školy súčasne. Zo žiadostí 90 nespĺňa zákonnú požiadavku minimálneho veku, čiže tieto deti sa narodili v roku 2020 a majú iba dva roky.

Petržalka deklaruje, že bude mať pre 1254 oprávnených žiadostí o zápis dieťaťa, aj vďaka ďalším novým triedam, dostatok voľných miest. „Stav, keď bolo v petržalských materských školách dostupných viac miest, než o ne bol reálny záujem, naposledy poznali vedenia mestskej časti pred rokom 2008,“ uviedol petržalský starosta Ján Hrčka.

Predškoláci nástupom do prvého ročníka základných škôl uvoľnia v Petržalke takmer 1000 miest a ďalších potrebných zhruba 250 vybuduje samospráva prostredníctvom siedmich až desiatich nových tried, či už v existujúcich, alebo v dvoch nových zariadeniach.

Mestská časť podľa starostu momentálne nemusí riešiť žiadne dilemy o prijatí petržalských, bratislavských, slovenských, ukrajinských či akýchkoľvek iných detí. Priznáva však, že niektorí rodičia budú musieť urobiť kompromis, keďže nie vždy sú voľné kapacity práve v tej materskej škole, kde by si priali. „Na jeseň však otvárame ďalšie nové triedy v 25 existujúcich škôlkach. A dokonca aj úplne novú škôlku v Slnečniciach a staronovú na Fedinovej ulici,“ podotkol.

Prvú etapu škôlky na Fedinovej by mala otvoriť so začiatkom nového školského roka 2022/2023 v septembri, najneskôr v októbri. Materskú školu Fialová 12 otvoria najneskôr do konca roka 2022. Zápis do oboch nových materských škôl mestská časť otvorí od pondelka (16. 5.) do štvrtka (19. 5.). Konečné rozhodnutia o prijatí či neprijatí dieťaťa do materskej školy v Petržalke plánuje mestská časť s jej zariadeniami posielať skôr, a to už do 15. júna. O prijatí či neprijatí rozhodnú riaditelia materských škôl.

Zdroj: TASR