Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, kvapkať ho olejom sa neodporúča

2227

Kliešte, ktoré sa už začínajú objavovať v prírode, môžu prenášať viaceré infekcie, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti pripomínajú, že pred encefalitídou sa možno na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie odporúčajú všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach alebo cestujú do rizikových oblastí.

Zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach. Napriek poklesu v počte hlásených prípadov v roku 2021 ÚVZ eviduje dlhodobo stúpajúci trend chorobnosti na kliešťovú encefalitídu. Dôvodom je podľa neho nízka zaočkovanosť populácie a vysoká aktivita kliešťov.

Kliešťová encefalitída je ochorenie postihujúce centrálnu nervovú sústavu, ktoré sa môže prenášať aj niektorými potravinami. Najmä nepasterizovanými výrobkami z kozieho a ovčieho mlieka. Prejavuje sa podobne ako chrípka, horúčkou, bolesťami hlavy a svalov či nevoľnosťou. Po niekoľkých dňoch sa pridružujú príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, teda stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia či závraty.

Lymská borelióza sa zo začiatku prejavuje typickými kožnými zmenami, keď koža okolo miesta vpichu sčervená, pričom začervenanie sa šíri do okolia a zároveň centrum bledne. Postupne sa môže pridružiť zvýšená teplota, únava či bolesti svalov a kĺbov. Neskôr patrí k prejavom najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny či zápaly kĺbov a očnej rohovky.  Zatiaľ čo kliešťová encefalitída je infekčné ochorenie vyvolané vírusom a antibiotiká v jej liečbe nie sú účinné, lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie a možno ju liečiť antibiotikami. Rozdiel medzi ochoreniami je aj v prevencii. Pred kliešťovou encefalitídou sa vieme na rozdiel od boreliózy chrániť očkovaním. Očkovanie poskytuje mimoriadne účinnú ochranu. Očkovanie však chráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou, ktorú prenáša časť kliešťov na území Slovenska.

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, kvapkať ho olejom sa neodporúča

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, pričom je dôležité vybrať celé telo aj s hlavičkou. Neodporúča sa kvapkať na neho olej, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc, radí Úrad verejného zdravotníctva SR. „Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho,“ odporúčajú odborníci. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého je lepšie vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Po jeho odstránení je potrebné miesto prisatia ihneď vydezinfikovať liehom či jódovou tinktúrou z lekárne, prípadne iným prípravkom s obsahom alkoholu. Vydezinfikovať treba aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa. „Kliešťa po odstránení nikdy nemliaždite prstami. Hoďte ho do wc misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe alebo v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ podotkol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

ÚVZ zároveň pripomína, že v rámci prevencie je lepšie vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov, teda okrajom lesov, vyšším porastom tráv či krovinám. V prírode odborníci odporúčajú používať repelent a nosiť oblečenie, ktoré pokrýva časti tela čo najviac. „Hlavne dlhé nohavice, ponožky, do ktorých si zasuniete nohavice, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,“ spresnili. Hneď po návrate domov radia dôkladne prekontrolovať celé telo a osprchovať sa.

Zdroj: TASR