Petržalské legendy pokrstili novú knihu o dejinách futbalu Za Starým mostom

897

Na 160 stranách zachytil historik a publicista Juraj Červenka viac ako storočie petržalského futbalu. Vznik publikácie podporila mestská časť, ktorá ju aj vydala.

Historik a publicista Juraj Červenka napísal ďalšiu zaujímavú publikáciu. Tentokrát čitateľom priblížil naozaj bohatú históriu petržalskej naháňačky za futbalovou loptou. Kniha Za Starým mostom s podtitulom Najvýznamnejšie kapitoly Petržalského futbalu vznikla podľa autora vďaka spolupráci množstva šikovných a zanietených športových fanúšikov i dejateľov.

Projekt finančne podporila mestská časť Petržalka, ktorá sa tiež stala priamo vydavateľom publikácie. Slávnostný krst sa konal vo štvrtok 12. mája v samosprávnom Dome kultúry Zrkadlový háj.

Roztrhanie zošívaných aj obrat v Porte

“Ak sa ľudí mimo Bratislavy spýtate, čo im ako prvé napadne pri slove Petržalka, okrem polemiky o (ne)výhodách života na našom zelenom sídlisku takmer s určitosťou skončíte pri debate o futbale,” povedal pri tejto príležitosti šéf petržalskej samosprávy. Podľa Hrčku sa niet čomu diviť, keďže minulý rok v Petržalke oslavovali krásne 40. výročie od štartu ŽTS Petržalka v Prvej československej futbalovej lige.

“Tieto neuveriteľné momenty aj so spomienkami na vtedajšie roztrhanie zošívaných zo Slávie Praha začiatkom tisícročia doplnila Artmedia v slávnej Lige majstrov, napríklad neuveriteľným obratom proti FC Porto,“ zaspomínal Hrčka s dovetkom, že podtitul publikácie je viac než výstižný.

Mravenčia práca v archívoch

Autor knihy počas slávnostného krstu poďakoval všetkým, ktorí mu z jeho tvorbou pomohli. “Okrem finančnej podpory mestskej časti a grafickej práce Petra Gvozdjáka išlo najmä o pamätníkov, či už z radov futbalistov, rozhodcov a funkcionárov, alebo aj obyčajných fanúšikov, ktorí petržalský futbal doslova milovali a milujú,” priblížil Červenka.

Množstvo archívnych záberov použitých v novej knihe tak podľa neho zachytáva bohatú futbalovú históriu v najľudnatejšej mestskej časti Slovenska autentickejšie. ”Priam mravenčia práca v archívoch v kombinácii s neuveriteľnými spomienkami fanúšikov i dejiteľov tak priniesla svoje ovocie a prvé reakcie čitateľov i fanúšikov to len potvrdzujú,” dodáva.

Bezplatne v knižniciach a v súťažiach

Podľa Moniky Terekovej z petržalského referátu kultúry a športu bude knižná publikácia Za Starým mostom dostupná pre všetkých návštevníkov aktuálne deviatich pobočiek Petržalskej knižnice a stovky výtlačkov poputujú aj k ich partnerom.

Zdroj: Petržalka