Vrany, havrany a krkavce

74

Havrany, vrany a krkavce sú nesmierne inteligentné a spoločenské zvieratá a stále nanovo nás dokážu prekvapiť svojimi mimoriadnymi schopnosťami. Série experimentov ukazujú, že sú schopné využívať skúsenosti nazbierané v minulosti na plánovanie budúcnosti a preukázať pritom dávku sebakontroly, čo je správanie, ktoré sa doteraz predpokladalo iba u ľudí a primátov. Vedeli ste že?

  • havrany a ich príbuzní z čeľade krkavcovité sú veľmi vynaliezavé. Vzájomne sa informujú a v prípade nebezpečenstva sa varujú. Dokážu si zapamätať ľudské tváre a dokonca logicky riešiť niektoré situácie.
  • sa na rozdiel od mnohých vtákov radi hrajú? Majú tiež zmysel pre fair-play. Ak počas hry niektorý jedinec podvádza, napríklad zje syr, ktorý mu nepatrí, ostatní ho začnú ignorovať alebo odháňať. Medzi populárne hry patria aj akrobatické vzdušné „súboje“, známe aj ako „hra na kura“ – kto uhne, prehráva.
  • osobitý fenomén tvorí ich jazyk, teda krákanie? Vedci skúmajúci vokalizované signály zistili, že jednotlivé druhy, ba i jednotlivé kŕdle majú vlastné vokalizácie, akési vlastné „dialekty“, pričom používajú aj zvuky, ktoré iné skupiny nepoznajú.
  • krkavce používajú gestá a ukazujú zobákom na rôzne predmety? Krkavce sú tiež veľmi starostlivými rodičmi, takže ľudský pojem „krkavčí rodičia“ sa vôbec nezakladá na realite.
  • vrany vo vynaliezavosti vôbec nezaostávajú za svojimi druhmi? Napríklad, keď zobákom nedokážu rozbiť orech, vyletia s ním hore a pustia ho na asfalt alebo betón, aby sa rozbil alebo aby im ho rozdrvilo prechádzajúce auto. Niektoré vrany dokonca orechy zhadzujú na priechody pre chodcov, lebo sa naučili, že keď autá zastanú na červenú, majú viac času, aby jadrá zjedli bez úrazu.
  • havrany sa dožívajú 13 rokov, v ľudskej starostlivosti dokonca až 20? Podľa niektorých legiend amerického pôvodného obyvateľstva havran stvoril zem, nebo a všetky živé bytosti.

Zdroj: ZOO Bratislava; Foto: Tomáš Hulík