Zvieratá v našom regióne: Netopiere

4739

Roztomilí upíri, o ktorých kolujú desivé legendy. Tajuplné netopiere sa spájajú so strašidelnými príbehmi a mnohí ľudia sa ich dodnes boja. Rôzne legendy však živí aj fakt, že dodnes o nich zďaleka nevieme všetko. Prečítajte si ďalší diel z nášho seriálu Zvieratá v bratislavskom regióne.

Nebolo to tak dávno, čo aj Slováci pokladali netopiere za „diablových spoočníkov“ a emócia, ktorá sa s týmito zvieratkami spájala, bola strach. Ten pramenil z toho, že sú to nočné tvory, nevieme až tak veľa o ich živote a spôsob ich lietania či spánku je skutočne desivý. S vtákmi majú toho pramálo spoločné a patria medzi cicavce. Aktívne sú v noci, kedy lovia hmyz, ich hlavnú zložku potravy. Žijú v kolóniách a na území Slovenska sa vyskytujú bežne. V zime hibernujú a ako úkryty vyhľadávajú najmä jaskyne či pukliny v skalách.

Medzi predĺženými prstami predných končatín a chvostom je napnutá kožná blana, krídla určite prispievajú k ich desivému vzhľadu. Po zemi alebo stromoch sa pohybujú lezením. Spôsob, ako odpočívajú, poznajú už malé deti – netopiere visa dole hlavou. Keďže sú to nočné tvory, zrak majú slabo vyvinutý, najsilnejšími zmyslami je hmat, sluch a čuch. Zaujímavý je spôsob, ako sa v tme orientujú, tzv. echolokáciou. Vydávajú vysokofrekvenčné zvuky a ich ozvena im dá informácie o prostredí, v ktorom sa nachádzajú.

Mláďatká rozhodne nevyzerajú desivo, čo poviete? 🙂

Gróf Dracula – najslávnejší netopier

Keď Bram Stoker písal svoj slávny román, netopiere mu poslúžili ako významný symbol. Jeho upíri sa na tieto nočné zvieratá vedeli premeniť a ťažko povedať, či boli desivejší v ľudskej či zvieracej podobe. Legendu o upíroch – netopieroch podporuje aj fakt, že v strednej a južnej Amerike žije druh, ktorý sa skutočne živí krvou – aj keď necicajú ľudí, ale hovädzí dobytok.

Malý Dracula.

Netopiere sa sťahujú aj do panelákov

V posledných rokoch pribúdajú na netopiere aj sťažnosti.. Obyvateľom panelákov sa nepáči, ak sa nasťahujú do vetracích šácht či štrbín medzi panelmi. Netopiere si tieto domy totiž ľahko pomýlia s puklinami v skalách, v ktorých prirodzene žijú. Paneláky sa im páčia aj preto, že sú chránené pred predátormi, majú stabilné podmienky a dostatok miest na úkryt.

Hibernujúce netopiere v Plaveckej jaskyni

Plavecká jaskyňa bola prvou jaskyňou na Slovensku, ktorá bola sprístupnená verejnosti. Vďačíme za to šľachtickému rodu Pálffyovcov. Dnes je jaskyňa prístupná len príležitostne, ale jaskyniari z Plaveckého Podhradia vás ňou radi prevedú. Okrem krasovej výzdoby v nej môžete počas zimy obdivovať hibernujúce netopiere.

Hibernujúci netopier v Plaveckej jaskyni.

Ďalšie časti seriálu nájdete tu:

Vydry

Divé prasiatka

Líška hrdzavá

Srny, jelene a daniele

Raci