Zvieratá v našom regióne: Divé prasiatka

8116

Diviakom sa v našich lesoch veľmi páči a v posledných rokoch sú premnožené. Môžete ich stretnúť na prechádzke lesom, ale občas aj na sídlisku. Predstavíme vám tieto zaujímavé zvieratká, ale aj poradíme, ako sa správať, ak vám hrozí útok.

V stredoveku bolo vrcholom udatnosti skoliť diviaka. Dôvodom nebola len mohutnosť a sila zvieraťa, ale aj ich bystrá hlava. Nájdete ich preto aj v mnohých šľachtických erboch. Diviak lesný žije na Slovensku až takmer na 90 percentách územia a pravdepodobne ste sa s nimi vo voľnej prírode stretli už aj vy. Diviaky môžu vážiť až do 250 kilogramov a vďaka vyčnievajúcim zubom pôsobia pekne desivo. Malé pruhované prasiatka sú naopak ako z rozprávky a bude ťažké ich nechať tak, ak nejaké opustené stretnete. Kance (samce) majú pozdĺž chrbta štetiny, ktoré vedia zježiť a pôsobia ešte majestátnejšie. Diviaky poriadne nahlas funia, čím vlastne vetria. Ak zablúdia v noci pod vaše okná, funenie je také hlasné, že vás môže zobudiť. Rypákmi ryjú v zemi kvôli potrave, sú to bylinožravce. Zem síce prevzdušnia a ničia škodce, ak to však robia na poliach, poľnohospodári radosť nemajú.

Mladé prasiatka majú roztomilé prúžky a viacerí z nás by si ich vedeli predstaviť ako domáce zvieratko :)
Mladé prasiatka majú roztomilé prúžky a viacerí z nás by si ich vedeli predstaviť ako domáce zvieratko 🙂

Divoké prasa môže celkom hravo vyvinúť rýchlosť 50 kilometrov za hodinu a ich vzhľad môže byť rôzny. Od milo pôsobiacich „prasiatok“ až po hrozivé jedince s výraznými zubami pripomínajúcimi slonie kly. Diviaky môžu byť čierne, hnedé, do červena aj béžova. Srsť môže byť krátka a hladká, ale aj dlhá a poriadne strapatá. Mláďatká majú výrazné pruhy. Dožívajú sa asi 20 rokov a sú spoločenské, žijú v čriedach. Samice sa z nich vzdiaľujú len počas starotlivosti o mláďatá. Keď však odrastú, vrátia sa. Diviaky sú nočné zvieratá, aktívne začínajú byť za súmraku, ale prekvapiť vás môžu aj pri skorom rannom behu. Spomínané zuby sú ich hlavné zbrane a ak by ste niekedy počuli prasa týmito mohutnými zubami cvakať, vedzte, že je to posledné varovanie pred útokom.

Malé Karpaty sú diviakov plné. Sú síce plaché a väčšinou zbadajú skôr vás, ako vy ich, ale ak budete v lese ticho, nie je až také ťažké ich stretnúť.
Malé Karpaty sú diviakov plné. Sú síce plaché a väčšinou zbadajú skôr vás, ako vy ich, ale ak budete v lese ticho, nie je až také ťažké ich stretnúť.

Diviakom ľudia „smrdia“

Vyhýbajú sa nám, pretože im zapáchame. To však neznamená, že nemôžete diviaka zazrieť na diaľku, alebo na seba narazíme na neprehľadnej lesnej cestičke. Naši predkovia dokonca na ochranu polí pred ich návštevami používali ľudské vlasy či oblečenie, ktoré rozvešali po okolí, aby divé prasatá odplašili. Majú mimoriadne vyvinutý čuch a sluch, ale aj pamäť a sú poriadne prefíkané.

Dospelé diviaky však vedia pôsobiť aj poriadne hrozivo. Aj keď útoky sú zriedkavé, ich následky bývajú veľmi závažné.
Dospelé diviaky však vedia pôsobiť aj hrozivo. Aj keď útoky sú zriedkavé, ich následky bývajú veľmi závažné.

Je rozumné pred diviakom utekať?

Diviak na vás zaútočí len vo výnimočných prípadoch. Najčastejšie k útokom dochádza, ak stretnete choré či postrelené zviera alebo diviačiu matku, ktorá má silný pud ochrániť si svoje mladé. Samice s mláďatami stretnete najčastejšie medzi marcom a májom a útočiť vtedy môžu skutočne bezdôvodne. Počas tohto obdobia sa totiž oddelia od svojho stáda, cítia sa zraniteľné a útok je pre ne prirodzená reakcia. V žiadnom prípade sa nepribližujte k mláďatám, aj keby ste našli len jedno zdanlivo opustené. Jeho mama bude pravdepodobne nablízku a vyhodnotí vás ako nepriateľa.

Ak si vás prasa náhodou nevšimne skôr a ocitnete sa zoči-voči, nerobte prudké pohyby a nepozerajte sa mu do očí, čo môže pôsobiť ako výzva. Ticho a pokojne ustupujte. Ak však začne zviera útočiť, utekajte. Vyliezť na strom alebo vyššie položené miesto je tiež rozumný nápad. Aj keby ste nenašli úkryt a museli utekať, je veľmi pravdepodobné, že prasa po chvíli zhodnotí, že nepredstavujete nebezpečenstvo a nechá vás na pokoji. Dôležitý faktor u samíc sú aj mláďatá – neopustia ich, takže ďaleko za vami nepobežia. Diviak vás rozhodne nebude loviť pre zábavu a ľudia im nechutia, ide skutočne len o obranu, ak sa cíti, že ho môžete ohroziť.

A veľmi dôležitá rada na záver. Každý poľovník vám povie, aby ste v lese v žiadnom prípade nepúšťali psov z vodítka. Ich lovecké pudy ich môžu ovládnuť a ak zavetria diviaka, pobežia za ním. Váš psík však pravdepodobne skončí u veterinára, alebo útok neprežije.

Diviaky sú veľkým nebezpečenstovm aj pre psíčkarov. Počas prechádzky lesmi majte radšej psíka na vôdzke, pretože ich stretnutie by bolo pravdepodobne fatálne.
Diviaky sú veľkým nebezpečenstovm aj pre psíčkarov. Počas prechádzky lesmi majte radšej psíka na vôdzke, pretože ich stretnutie by bolo pravdepodobne fatálne.

Diviaky zablúdia aj k panelákom

Divé prasatá sa z roka na rok posúvajú bližšie k ľuďom, čo je pre zvieratá veľmi nebezpečné. Sú čoraz menej plaché a najmä v noci vychádzajú z lesov k ľudským obydliam za potravou. Nie je až taká rarita stretnúť na sídliskách, ktoré susedia s lesom, dokonca celú diviačiu rodinku. Hrozí im však, že ich zrazí auto, niekto im ublíži, alebo sa budú v strachu správať agresívne a budú odstrelené.

Ľuďom sa zase nepáči, že im rozrývajú predzáhradky a ohrozujú ich deti, domáce zvieratá, ale aj ich samotných. S návštevami diviakov majú v Bratislave problémy najmä obyvatelia Dúbravky či Karlovej Vsi. Ak sa vám stane, že stretnete diviaka v obývanom priestore, zavolajte políciu, ktorá zabezpečí odchyt zvieraťa.

Diviaky v posledných rokoch viackrát zamierili aj medzi ľudí. Hlavným dôvodom bola potrava. V takýchto prípadoch sa však k zvieratám nepribližute, sú zmätené a môžu byť agresívne. Foto: www.bakurier.sk
Diviaky v posledných rokoch viackrát zamierili aj medzi ľudí. Hlavným dôvodom bola potrava. V takýchto prípadoch sa však k zvieratám nepribližute, sú zmätené a môžu byť agresívne. Foto: www.bakurier.sk