Pezinok zriadil dočasné núdzové ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny

715

Mesto Pezinok zriadilo vo volejbalovej hale na Komenského ulici dočasné núdzové ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny. S kapacitou 50 lôžok im bude poskytovať útočisko po dobu troch až desiatich dní, kým sa pre nich nenájde dlhodobejšie ubytovanie. Na základe rozhodnutia centrálneho krízového štábu sa budú jednotlivé kraje striedať v pohotovosti na poskytnutie núdzového ubytovania odídencom. Od soboty 9.4. majú pohotovosť mestá a obce na území Bratislavského kraja.

Núdzové ubytovanie v Pezinku je rozdelené na 2 časti – stravovaciu a lôžkovú. V stravovacej časti sa nachádza detský kútik a priestor pre vybavovanie administratívy ako registrácia odídencov, spoluprácu pri vybavovaní dokumentov s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, štátnou políciou, so psychológom s intervenčnými tímami. Súčasťou núdzového ubytovania sú sprchy, sociálne zariadenia i izolačná miestnosť v prípade infekčnej choroby niekoho z ubytovaných.

„Celková logistika je nastavená tak, že sme povinní ich prijať, zaregistrovať, urobiť základnú štatistiku a poslať tieto informácie na okresný úrad, ktorý je povinný hľadať týmto ľuďom ubytovanie či už v súkromí, alebo v zariadeniach na to určených,“ vysvetlil primátor Igor Hianik.

Prostriedky na zriadenie núdzového ubytovania sú z mestského rozpočtu, ktoré neskôr Pezinku štát refunduje.

Zdroj: Pezinok