Pezinský Permoník 2020

1924

Pozývame vás na Malokarpatskú výstavu a burzu minerálov, fosílií a drahých kameňov. Zároveň je to kultúrne podujatie, ktoré organizuje Nezisková organizácia Barbora pravidelne každý rok v auguste. Tento rok sa uskutoční vo dňoch 21.-23. 8. 2020. V meste Pezinok má toto podujatie dlhoročnú tradíciu a v roku 2020 odštartuje už 24. ročník.

Permoník prináša okrem množstva fascinujúcich výstav, kde návštevníci objavujú čaro toho najkrajšieho, čo zem vydala i predajnú burzu na ktorú chodia vystavovatelia a predajcovia nielen zo Slovenska, ale i z Českej Republiky, Poľska, Maďarska a Nemecka. Veľa z nich je vášnivých zberateľov a cestovateľov a môžete sa od nich dozvedieť, čo Vás zaujíma v rámci mineralogickej tematiky. Nájdeme tu vzácne kúsky zo všetkých kútov sveta o ktorých sa môžeme dozvedieť zaujímavé informácie, miesta kde boli objavené a pre tých, ktorý idú viac do hĺbky i o ich účinkoch a využití v každodennom živote. 

Návštevníci si z burzy odnášajú krásne kúsky v podobe minerálov a skamenelín, ale i šperky vyrobené z týchto vzácnych kameňov.

Pre koho je určené podujatie: pre všetky vekové kategórie, kde si každý nájde niečo pre seba, či už to bude malý objavovateľ tajov minerálov, dáma, ktorá bude chcieť rozšíriť zbierku svojich šperkov alebo nadšený zberateľ neopracovaných kameňov alebo ten, koho fascinujú skameneliny, ktoré majú milióny rokov. Taktiež to môže byť skupinka priateľov, ktorí si chcú užiť letnú atmosféru pri príjemnej hudbe, vychutnať si kvalitné vínko, vybrať si niečo pre seba zo sprievodného programu a zabudnúť na každodenné starosti. Nie je nič krajšie, než na chvíľu zastaviť čas a vychutnať si čaro prítomného okamžiku, čo môže priniesť i čas strávený na Permoníku.

Každý rok sa snažíme niečo nové priniesť aby naši návštevníci zažili nové zážitky a z podujatia odišli obohatení o nové poznatky. Pripravujeme rôzne výstavy súvisiace s banskou a minerologickou tematikou, výstavy fotografií z ciest, ktoré vznikli napr. pri hľadaní vzácnych kúskov, ukážky rezania achátov, filmové ukážky zo života baníkov, zaujímavé prednášky, ochutnávky kvalitného pezinského vína, vystúpenia baníckych spolkov, rôzne súťaže pre deti i dospelých. 

Taktiež každý rok si pri banskom vozíku uctievame pamiatku na počesť obetí banských nešťastí a zároveň je to symbolika toho, že si vážime všetkých tých, ktorí pracujú alebo pracovali v bani aby sme viac docenili ich náročné povolanie za ktorého oponu len málokto vidí.

Podrobný program nájdete na tomto odkaze.

Ako tip na prechádzku v prírode v okolí Pezinka s banskou tematikou odporúčame navštíviť Banský náučný chodník Pezinok.

Zdroj: Geopark Malé Karpaty