Po ôsmich rokoch sa v bratislavskej zoo narodilo mláďa hrošíka libérijského

858

V zoologickej záhrade v Bratislave sa po ôsmich rokoch narodilo mláďa hrošíka libérijského, ktorý je ohrozeným druhom. Na svet prišlo v pondelok 7. 3. pred polnocou. Po niekoľkých neúspešných páreniach je to prvé mláďa chovného páru, 16-ročnej samice Dinby a 15-ročného samca Paula.

„Matka si mláďatko bráni, preto aby sme jej zbytočne nespôsobovali stres, pohlavie určíme až v najbližších dňoch, pri vážení mláďatka. Aj napriek vyššiemu veku samice, vyzerajú zatiaľ obaja v poriadku, avšak sú pod našim neustálim drobnohľadom,“ priblížila bratislavská zoo na sociálnej sieti. S chovom hrošíka libérijského sa v bratislavskej zoo začalo v roku 1984, odvtedy sa tam narodilo osem mláďat. Doteraz posledným bola samička Zaria, ktorá momentálne žije v Centre na ochranu tropických kopytníkov Rum Creek na Floride. Matka malého hrošíka, Dinba, sa narodila 22. apríla 2006 v bratislavskej zoo. Jej matka Dina bola zakladateľkou chovu hrošíkov v Bratislave a jej predkovia pochádzali priamo z divočiny. Samec Paul sa narodil 17. mája 2007 a prišiel zo ZOO Berlín ako mladý jedinec. S predchádzajúcou samicou Dinou mal dve mláďatá, s Dinbou je toto jeho prvé.

Hrošík libérijský je zaradený v červenom zozname IUCN ako ohrozený, keďže na svete je už len 2000 až 3000 jedincov. Jeho prirodzené životné prostredie sa zmenšuje v dôsledku klčovania tropických dažďových pralesov. Aj preto je potrebné, zachovávať jeho zdravé a geneticky vhodné populácie v zoologických záhradách, ako záložnú skupinu.

Zdroj: Bratislavská ZOO, TASR; Foto: Dominika Nagyová