Po stopách Pálffyovcov: Malacký kaštieľ

4548

Malacký kaštieľ má bohatú históriu. Kedysi bol sídlom urodzeného rodu, ale aj františkánskym internátom, vojenským skladom i nemocnicou. Spolu s parkom zdobí mesto Malacky a my vám predstavíme jeho minulosť, úzko spojenú so šľachtickým rodom Pálffyovcov.

Pôvodne barokové reprezentačné sídlo bolo postavané začiatkom 17. storočia a bolo výrazne prestavané začiatkom 19-teho. Vtedy sa fasády, interiér i záhrada zmenili na klasicistické. Z pôvodnej fasády sa zachoval ohradený balkón nad hlavným vchodom a unikátne francúzske komíny.

Studňa so symbolom rodu Pálffyovcov – jeleňom. FOTO: www.kastielmalacky.sk

Baroková záhrada sa zmenila na anglický park, kde sa v súčasnosti konajú rôzne slávnosti či trhy. Okrem studne je zrekonštruovaná aj fontána, predná brána a majestátne schodisko s krištáľovými lustrami. V interiéri je aj izba s dobovým nábytkom a vo výstavných priestoroch sa konajú umelecké a odborné výstavy a prednášky.

Na nádvorí sa nachádza zrekonštruovaná studňa s jeleňom – symbolom Pálffyovského rodu. Do zámku viedli tri brány, Čierna z tepaného železa stojí dodnes. Druhá bola Biela, ktorá viedla do parku a tretia Červená slúžila na zásobovanie zámku. K zámku vás dovedie čarovná alej platanov, od brány až k františkánskemu kostolu viedla pôvodne lipová alej, ktorú neskôr nahradili pagaštany. Zachovala sa len jedna – posledná lipa.

V anglickom parku sa veľmi príjemne relaxuje. Obľúbené miesto na piknik je hlavne okolie fontány. FOTO: Facebook Pálffyovský kaštieľ Malacky

V zámockom parku nájdete duby, buky, smreky, smrekovec, gaštany a rôzne – aj vzácne kvety. Pri kaštieli si určite prezrite aj fontánu a kamennú jaskyňu Panny Márie. Dávnejšie ste sa mohli stratiť aj v zaujímavom labyrinte či využiť prírodnú jazdiareň. Pred hlavným vchodom bolo aj labutie jazierko.

História kaštieľa bola veľmi turbulentná, slúžil ako panské sídlo, internát, socialistická nemocnica, využívala ho armáda, ale bol aj prístreškom pre bezdomovcov. V súčasnosti patrí mestu a je čiastočne zrekonštruovaný a otvorený pre verejnosť. Najzaujímavejšia je však doba, kedy tu žili Pálffyovci. Práve v tejto dobe to vznikli najkrajšie atrakcie či stavby v záhrade. V Malackách vládli 300 rokov. Zakladateľom malackého panstva je Pavol IV. Pálffy ab Erdöd a posledným majiteľom bol Mikuláš XIII. Pálffy, ktorý zomrel v roku 1935.

Symbol jeleňa je dominantný napríklad aj na hrade Červený Kameň, ktorý je taktiež spojený s Pálffyovcami. FOTO: Facebook Pálffyovský kaštieľ Malacky

Po dosiahnutí dohody medzi Pálffyovcami a Štátnym pozemkovým úradom v roku 1934 získal kaštieľ s okolitým parkom Františkánsky svetský rád, ako kompenzáciu za tzv. patronátne povinnosti. Po II. svetovej vojne bol kaštieľ používaný ako kasárne pre miestnu pohraničnu stráž. V roku 1957 bol prestavaný na nemocnicu.

FOTO: www.kastielmalacky.sk

Ak sa vyberiete do Malaciek, navštívte aj vzácnu a architektonicky zaujímavú synagógu:

Zdroj: Mesto Malacky