Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda

3287

Nie sú súčasťou len našich dejín, ale aj súčasnosti. Slovenský dom Centrope prijal výzvu a zapojil sa do projektu budovania Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa tiahne z Velehradu na Morave až do Solúnu.

Slovenský dom Centrope vytvoril časť Cesty, ktorá vedie Bratislavským samosprávnym krajom. Spoznáte na nej pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou a nesúce odkaz vierozvestcov. Popritom objavíte prírodné krásy, ochutnáte miestnu kuchyňu a objavíte rôzne jedinečnosti. Záleží len na tom, čo všetko vás zaujíma a akým tempom pôjdete. Dominantou trasy je Hrad Devín – niekdajšie duchovné a strategické centrum. Z liečivého prameňa sa môžete napiť na našom najstaršom pútnickom mieste – v Marianke. Cesta za poznaním vás nasmeruje k najväčšiemu chrámu regiónu – Katedrále sv. Martina, Kostolu sv. Cyrila a Metoda, na Kalváriu, k hradisku Neštich aj k menším a často málo známym pamiatkam.  

Marianka, foto: m-ARK

Po tejto tematickej ceste môžete putovať virtuálne – prostredníctvom unikátnej story mapy – mapy s príbehom alebo reálne v teréne, kde je na smerovníkoch peších turistických trás osadený piktogram Kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. V Bratislavskom kraji sa nachádza 7 zastávok a trasa vedie od Devína, cez Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Marianku, Slovanské hradisko Neštich nad Svätým Jurom, Modru a okolie až do Dolian. V Doľanoch odporúčame nevynechať prechádzku po Dolianskom historickom chodníku.

Celkom sa na trase nachádza 24 zastávok v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. V story mape nájdete informácie o projekte, Solúnskych bratoch a ich Veľkomoravskej misii, trasách, prehliadke historicky významných miest, Európskej kultúrnej ceste či partneroch.

Pre návštevníka bude určite veľmi prospešná jej mapová aplikácia, kde získa všetky užitočné informácie, ktoré na svojom putovaní bude potrebovať, ako dĺžka trasy, kde prespať, kde sa najesť a čo zaujímavé môže v okolí trasy navštíviť.

Či už sa Vám do rúk dostane tlačená mapa, brožúra, knižka o sv. Cyrilovi a Metodovi pre najmenších alebo si vypočujete priamo pod hradom Devín niečo o histórii hradu z nového infopanelu, prípadne využijete nášho moderného sprievodcu – mobilnú aplikáciu, Cyril a Metod k Vám napriek vekom budú o poznanie bližšie.

Viac sa dočítate v brožúre po kliknutí sem

Navštívte našu Mapu s príbehom:

Kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda – story mapa

Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.