Doliansky historický chodník

2113
Kostolík sv. Šebastiána, foto: OZ Spolok pre krajší život v Doľanoch

Prinášame vám prvý diel z nášho seriálu Náučné chodníky. Spoznávajte s nami skryté zákutia Bratislavského kraja.

Spoznajte príbehy ľudí, ktorí sa zapísali do histórie.

Doľany sú menšia obec ležiaca pod Malými Karpatami neďaleko Hradu Červený Kameň. V malebnej prírode Malých Karpát tu ožívajú nielen bohaté vinohradnícke tradície prostredníctvom viacerých miestnych rodinných vinárstiev, ale aj zaujímavá kultúra a história. 

Obec Doľany pretína Doliansky historický chodník s desiatimi zastávkami a informačnými tabuľami v troch jazykoch. Historický chodník mapuje život v obci, ale aj život významných historických dejateľov, ktorí v Doľanoch žili.

Chodníkom sa môžete prejsť virtuálne prostredníctvom takzvanej story mapy – mapy s príbehom. Dozviete sa tu zaujímavé veci o každej zastávke a mnohé ďalšie zaujímavé informácie. Zároveň nahliadnete do histórie a tradícií obce Doľany rovnako ako do každodenného života a aktivít jej obyvateľov.  

Keď sa rozhodnete prejsť si historický chodník v teréne, nebudete ľutovať. Poľahky ho prejdete za 40 minút, pričom na každej zastávke vám pred očami ožije príbeh ľudí, ktorí sa pred rokmi zapísali do dolianskej histórie. 

Pri svojej návšteve Dolian sa určite nezabudnite zastaviť v spomínaných rodinných vinárstvach. Či už si vyberiete JM Vinárstvo Doľany, vinohradníctvo a vinárstvo Vína z mlyna, ktoré sa nachádza v starobylých romantických priestoroch vodného mlyna, ZetWine – Vinárstvo Ivan Zubaj alebo VinHor – Vinárstvo Horváth, určite na vás čakajú neopakovateľné zážitky.

Prejdite sa historickým chodníkom tu:

Pomník Juraja Fándlyho (kultúrna pamiatka), foto: OZ Spolok pre krajší život v Doľanoch

Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.