Počas leta bude otvorené Múzeum Janka Jesenského

807

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) na leto otvára Múzeum Janka Jesenského. Sídli vo funkcionalistickej vile na bratislavských Palisádach, navrhnutej architektom Friedrichom Weinwurmom.

Slávnostné otvorenie je v štvrtok o 17.30 h. Informovala o tom projektová manažérka oddelenia marketingu a komunikácie MMB Marianna Tutková. Súčasťou otvorenia je aj kurátorský výklad o živote Anny a Janka Jesenských, ktorí sa do vily nasťahovali začiatkom 30. rokov 20. storočia.

Počas letných mesiacov múzeum pripravuje niekoľko sprievodných podujatí.

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj dočasnú inštaláciu Jesenský / Weinwurm: obsahy a formy, ktorá by mala predstaviť jednu z tradičných expozícií múzea z nového uhla pohľadu.

„Opätovné otvorenie Múzea Janka Jesenského sa viaže so zmenou prístupu – naším cieľom je poukázať na potenciál objektu a postupne odhaľovať jednotlivé jeho vrstvy,“ hovorí kurátor literárnej zbierky MMB Daniel Hupko. Podľa jeho slov sa výstava začína tematizovaním bytu a domu ako diela Weinwurma a neobchádza ani život a dielo Jesenského. „Návštevníkom je sprístupnený celý byt v stave, v akom sa zachoval, s cieľom poukázať na jeho pamiatkové hodnoty,“ dodal Hupko.

Zdroj: TASR, Foto: muzeumbratislava.sk, TASR