Podujatie Noc vonku upozorňuje na ľudí bez domova. Tento rok bude opäť online

1285

Občianske združenie Vagus už 10 rokov ukončuje bezdomovectvo v Bratislave. No a tento rok organizujú už 8. ročník tradičného podujatia Noc vonku, v rámci ktorého vyzývajú verejnosť, aby ako prejav solidarity s ľuďmi bez domova strávila jednu noc vonku, mimo pohodlia svojich domovov. Noc vonku 2021 sa koná vo štvrtok, 25. novembra.

Za každého “spáča/spáčku” venujú partneri Vagusu 20€ a firma Dedoles za každého daruje pár ponožiek, ktoré sa rozdajú ľuďom bez domova. Po minulé roky sa na námestiach Bratislavy stretli desiatky ľudí. V spacákoch či na kartónoch spoločne prekonali noc.

„Vyskúšali sme si, aké to je spať pod holým nebom v zime aj v mrazivom daždi. Spoločné ráno nám prinieslo zmiešané pocity. Úľavu, že už môžeme ísť domov či do práce, striedali trpké pocity z toho, že pre mnohých ľudí je prespávanie na ulici každodennou realitou,“ približuje občianskej združenie Vagus na sociálnej sieti.

Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu sa združenie rozhodlo aj tento ročník presunúť do online priestoru. Zapojiť sa môžete tak, že prespíte v exteriéri sami alebo s ľuďmi z blízkeho okolia a zazdieľate fotografiu s hashtagom NocVonku2021 a označením OZ Vagus na Facebooku (@Vagus) alebo na Instagrame (@vagus_sk).

Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Noc vonku je pripomienkou 23 000 ľudí bez domova, ktorí na Slovensku žijú. Tento rok ňou Vagus zároveň otvára tému chýbajúceho systému prevencie, ktorý by ochránil pred stratou bezpečného a vhodného bývania rôzne skupiny obyvateľstva. Na Slovensku je totiž stratou domova ohrozených viac ako pol milióna ľudí, ktorí žijú na hranici chudoby.  Spoluprácu s mestskými časťami považujú v ukončovaní bezdomovectva za kľúčovú.

Zdroj: OZ Vagus