Polícia na hraničných priechodoch aj naďalej pokračuje vo vykonávaní kontrol

874

Polícia na hraničných priechodoch aj naďalej pokračuje vo vykonávaní kontrol dodržiavania opatrení podľa aktuálne účinnej vyhlášky úradu verejného zdravotníctva. Stále platí povinnosť registrácie do systému e-hranica.

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Verejnosť bude o nastavení podmienok na hraniciach informovaná. Do zverejnenia rozhodnutia ÚS v zbierke zákonov platí podľa úradu režim na hraniciach podľa ostatnej vyhlášky.

Pozastavenie účinnosti znamená, že pravidlá prestali platiť pre istotu, lebo sudcovia v nich predbežne vidia výrazný zásah do práv ľudí. Nejde však o konečné rozhodnutie. Finálny verdikt súdu bude známy až neskôr, môže to trvať niekoľko týždňov. Štát sa teraz musí vrátiť k starším pravidlám z konca júna, keď o karanténe po návrate rozhodovalo predovšetkým to, z ktorej krajiny ľudia prichádzajú, a už menej to, či sú, alebo nie sú očkovaní.

Stane sa tak však až potom, ako rozhodnutie Ústavného súdu publikujú v Zbierke zákonov, čo môže trvať aj niekoľko dní. Dovtedy preto naďalej platia doterajšie pravidlá.

Zdroj: TASR