Polícia spustila preventívnu kampaň Stop vreckovým

727

Hlavnou myšlienkou preventívnej kampane Stop vreckovým zlodejom je zvýšiť povedomie verejnosti o metódach tzv. vreckových zlodejov, a to najmä v rámci železničnej dopravy. Polícia sa zapojila do tejto medzinárodnej kampane spolu so Železnicami Slovenskej republiky od piatka 26. marca. 

„Vreckoví zlodeji sú, bohužiaľ, od nepamäti súčasťou železničnej dopravy. Policajný zbor sa tomuto problému venuje na dennej báze, avšak najúčinnejšou prevenciou je obozretnosť od samotných cestujúcich,“ zdôraznil policajný viceprezident Róbert Bozalka. Vyhlásil, že vreckoví zlodeji dokážu zmanipulovať obeť a poľahky sa tak dostať k hotovosti alebo iným cennostiam. 

V roku 2020 bolo v rámci železničnej dopravy spáchaných 266 krádeží na cestujúcich. Je to o 42 menej ako v roku 2019. Z uvedeného počtu bolo v roku 2020 vo vlakoch spáchaných 117 krádeží a 133 krádeží na železničných staniciach, šesť skutkov bolo spáchaných na nástupištiach a desať skutkov na iných miestach. 

Kampaň je postavená na farebných postavičkách, ktoré predstavujú rôzne spôsoby páchania tzv. vreckových krádeží. Táto preventívna kampaň upozorňuje cestujúcu verejnosť na potenciálne nebezpečenstvo hravou formou, ktorá je dobre zapamätateľná.

Zdroj: Polícia SR