Pomôžme Bratislavskému kraju spolu

3281

Minulý rok v tomto období bola Bratislava plná domácich i zahraničných návštevníkov. Obdivovali historické pamiatky Starého mesta, vychutnávali si neustále sa zlepšujúcu gastronómiu, plavili sa po Dunaji alebo prišli za biznisom, na koncert či navštíviť zaujímavé podujatie. Dnes, keď opatrenia proti koronavírusu znížili počet turistov na nulu, zažívame ekonomický a sociálny význam turizmu na vlastnej koži aj v našom regióne.


„V boji proti koronavírusu sme boli príkladom pre celý svet. Aj teraz záleží na každom z nás. Nášmu regiónu môžeme pomôcť spoločne. Nákupom lokálnych produktov podporíme zamestnanosť v regióne. Ak tu budeme navyše aj dovolenkovať, naše peniaze ostanú práve tam, kde žijeme, t. j. tam, kde ich teraz najviac potrebujeme,“ vysvetľuje bratislavský župan Juraj Droba.

Bratislavský kraj je najvyhľadávanejšou turistickou destináciou na Slovensku. Smeruje sem až štvrtina všetkých návštevníkov Slovenska. Nemalý príjem z turizmu má aj samospráva, a to v podobe daní z ubytovania či zabratia verejného priestranstva. V roku 2019 zaznamenal Bratislavský kraj takmer 1,6 milióna návštevníkov a bezmála 3,3 milióna prenocovaní.

„Ak to premeníme na reč peňazí, cez sektor cestovného ruchu do bratislavského regiónu tieklo ročne viac ako 100 miliónov eur. Korona spôsobila nielen nezamestnanosť, ale aj krach mnohých prevádzok a inštitúcií, ktoré využívali nielen turisti, ale aj domáci obyvatelia. I napriek tomu, aký obrovský prínos cestovný ruch má, je stále podceňovaným sektorom s nevyužitým potenciálom,“ dodáva Juraj Droba.

Aj keď je Bratislavský kraj najmenší zo všetkých krajov na Slovensku, dovolíme si tvrdiť, že ponukou turistických atraktivít, zaujímavostí a služieb môže konkurovať ostatným regiónom. Navyše, vďaka jeho menšej rozlohe sa všetko nachádza doslova na skok. Ponuka je preto veľmi pestrá aj pre našich obyvateľov.

Veríme, že aj dovolenkovať doma sa oplatí. V najbližšom období vám budeme prinášať tipy, pri ktorých si môžete vyskúšať aké je to byť cudzincom vo vlastnom kraji či meste. Dovtedy sa neváhajte pokochať nádhernými pohľadmi na náš kraj. Vytvorili ich nepočujúci bratia, Matej (Mgr. art.) a Adam Kováčovci.

Červený súmrak
Hrad Devín a sútok Moravy s Dunajom
Rusovský kaštieľ
Cyklomost slobody
Trhy na Hlavnom námestí
Malé Karpaty
Pezinská Baba na jeseň
Malé Karpaty – jesenný vinohrad
Budmerický kaštieľ
Levanduľové pole pri Modre
Pezinský zámok
Borovicové lesy na Záhorí
Pajštún na jeseň
Malý Dunaj
Mólo na Dunaji pri Hamuliakove
Kaštieľ Bernolákovo