Posilňujte svoju imunitu. V boji proti vírusom je kľúčová

9276

V tomto období sú rozšírené chrípkové a ďalšie respiračné ochorenia. Zimné mesiace sú však skvelý čas začať svoju imunitu posilňovať.

Množstvo odborných štúdií dlhodobo potvrdzuje, že užívanie zinku a tiež vitamínov D a C významne znižuje šancu podľahnúť vírusovým ochoreniam. Mať silnú imunitu neznamená však len prijímať dostatok vitamínov, existuje oveľa viac spôsobov. Ideálne, ak sa budete venovať všetkým a pravidelne. Okrem fyzického však nezabúdajme ani na psychické zdravie. Čo robiť pre posilnenie imunity?

Hýbte sa na čerstvom vzduchu

Pohyb by v našich každodenných životoch nemal chýbať. V podstate je jedno, či je to prechádzka, beh alebo akékoľvek iné cvičenie. Dôležité je nesedieť stále doma. Je nutné motivovať k pohybu aj deti, ktoré namiesto školy trávia veľmi veľa času pri počítačoch alebo na mobiloch. Posledné roky rastie výskyt obezity a pandémia tento problém ešte umocnila. Ak sa vhodne oblečiete, turistiku či prechádzky si môžete dopriať celú zimu. A nezabudnite často vetrať, prekúrené miestnosti bez dostatku čerstvého vzduchu imunite neprospievajú, najmä ak pracujete v kancelárii s ďalšími ľuďmi.

Ste to, čo jete

Počas zimy prirodzene klesá príjem vitamínov v jedle, a preto je dobré ich dopĺňať. Spomínané vitamíny D a C sú v kombinácii so zinkom preukázateľne silným pomocníkom v boji proti vírusom. Jedlo by malo byť však na ovocie a zeleninu bohaté aj naďalej, jesť vitamíny nestačí, strava musí byť vyvážená a kvalitná, avšak v rozumnom množstve. Prejedanie má na telo negatívny efekt. A dôležité je aj to, čo pijete. Ideálne sú nesladené teplé nápoje v priebehu dňa a alkohol obmedziť na minimum.

Kvalitný spánok

Na boj s akýmikoľvek vírusmi potrebuje naše telo energiu. A ako inak ju organizmu najlepšie doplníme, ak nie kvalitným spánkom. Ak pravidelne spíte menej ako 7 hodín, riziko prechladnutia sa zvyšuje o 300 %. Dostatočný spánok, ktorý je základom udržania dobrého zdravia predstavuje aspoň 7 hodín, optimálne 8 hodín. Výskumy ukazujú, že pravidelný nedostatok spánku súvisí nielen s prechladnutím a zdravotnými problémami, ale aj s nadváhou.

Zdravá duša je rovnako dôležitá, ako telo

Nebojme sa hovoriť o tom, čo trápi našu dušu. Strach, nervozita, nepokoj, napätie. Ak trpíte akoukoľvek formou úzkosti, nepodceňujte to a nebojte sa požiadať o pomoc. Buďte aktívni, učte sa nové veci, robte niečo tvorivé. „A spoznávajte krásy nášho regiónu. Bratislavský kraj je jedinečné miesto, kde nájdete veľké množstvo atraktívnych lokalít a všetko je doslova na skok,“ radí predseda BSK Juraj Droba.