Potvrdenie o negatívnom výsledku nemusí mať len podobu modrého certifikátu

22122
Uznáva sa akýkoľvek antigénový či PCR test z oficiálneho odberového miesta.
Uznáva sa akýkoľvek antigénový či PCR test z oficiálneho odberového miesta.

Od 18. do 26. januára prebieha na Slovensku skríningové testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19.

Akú podobu môže mať potvrdenie o negatívnom výsledku?

Potvrdenie o negatívnom výsledku môže mať podobu modrého certifikátu, ale aj klasického „listu“ papiera. Musí obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, dátum odberu a dátum vystavenia výsledku testu, pečiatku a podpis oprávnenej osoby.

Test môžete absolvovať prakticky kdekoľvek, odberné miesto však musí byť oficiálne uznané Ministerstvom zdravotníctva. Test vám môže urobiť napríklad aj obvodný lekár. Uznaný bude akýkoľvek oficiálny antigénový alebo PCR test. Zoznam antigénových testovacích miest v Bratislavskom kraji nájdete TU. Platiť vám začne od 27. januára bez ohľadu na to, kedy sa otestujete. Bez potvrdenia nebudete môcť ísť do práce či prírody a potrebujú ho všetci od 15 do 65 rokov.

Výnimku majú deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov. Výnimka platí iba na výlety do prírody v rámci okresu či na vykonávanie individuálneho športu. Test nepotrebujú ani ľudia, ktorí sú zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny proti covidu-19, od očkovania však muselo ubehnúť 14 dní. Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Výnimku majú aj ťažko zdravotne postihnutí.

Ďalšie otázky k celoplošnému skríningu sme zodpovedali v tomto článku.