Pozrite sa na víťazný návrh súťaže na revitalizáciu kultúrneho strediska na Žarnovickej ulici

655

Cieľom architektonicko-urbanistickej súťaže bolo nájsť spôsob, ako zrevitalizovať kultúrne stredisko v Rači z 80. rokov. Spomedzi 11 ateliérov, ktoré sa do súťaže zapojili, najlepšie riešenie pre obnovu ponúkol architektonický ateliér young.s. Návrh prináša atraktívne multifunkčné kultúrne stredisko, ktoré si užijú tak deti, ako aj dospeláci či seniori.

Budova kultúrneho strediska bude mať po rekonštrukcii štyri kľúčové časti. Knižnicu, priestory pre rôzne klubovne napríklad pre šachový krúžok, čitateľský krúžok, spoločenskú sálu pre 160 ľudí, kaviareň, ktorá sa bude otvárať do borovicového hája vysadeného ešte v 80. rokoch.

Okrem toho návrh prinesie aj ďalšie zmeny. Zo súčasného vonkajšieho amfiteátru, ktorý sa väčšinu roka nevyužíval, sa vytvorí komunitný dvor, kde bude možné tráviť čas za akéhokoľvek počasia. Pribudnú aj parkovacie miesta v bezprostrednom okolí, významne sa zlepší bezbariérový prístup na prvé poschodie a vďaka presklenej fasáde sa stredisko príjemné presvetlí.

Kultúrne stredisko s knižnicou sa nachádza medzi historickou časťou Rače a sídliskom z 80. rokov. Zo strediska v pomerne husto osídlenej štvrti sa, pochopiteľne, stalo obľúbené miesto pre trávenie voľného času. Avšak budova z roku 1984 pomaly dosluhuje – má veľmi energeticky náročnú prevádzku, v lete sú priestory prehriate a v zime nevykúrené, vonkajší amfiteáter je v nevyhovujúcom stave, kapacita priestorov nepostačuje a chýba tiež bezbariérový prístup na poschodie. Práve preto bola na konci augusta minulého roka vďaka spolupráci mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a mestskej časti Rača vyhlásená architektonická súťaž.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR, MČ Rača