Pozrite si virtuálnu prehliadku vily Tugendhat

2163

Počuli ste niekedy už o vile Tugendhat? Máte možnosť si pozrieť tento unikát z pohodlia domova.

Vila Tugendhat je ojedinelé dielo nemeckého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, ktorý ju vypracoval v roku 1928, na žiadosť manželov Fritza a Grety Tugendhatových. Je označovaná za stavbu, ktorá určila nové miery moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry. Nachádza v Brne a patrí k najdrahším vilám predvojnového Československa.

Dom zo skla stojí v hornej časti nádhernej záhrady. Z ulice nenápadný, zo záhrady majestátny a pritom až stroho jednoduchý so zmyslom pre dokonalosť každého detailu. Rozpočet bol milión nemeckých mariek (asi 5 miliónov vtedajších československých korún).

Majiteľom sa v ňom dobre bývalo bez ohľadu na obavy kritikov. Toto obdobie bohužiaľ trvalo len 8 rokov, v roku 1938 pre židovský pôvod museli pred nacistami ujsť. Až do Venezuely.

Začiatkom októbra 1939 dom skonfiškovalo gestapo a od januára 1942 sa stal majetkom Nemeckej ríše. Potomkom pôvodných majiteľov sa už však výnimočný dom nevrátil.

Jeho obnova do pôvodnej krásy v rokoch 2010-2012 stála 8,3 milióna eur, z toho 85% percent zaplatila mnohými nenávidená Európska únia.

Prehliadka zachytáva celkovo 31 miest a animáciu zimného výhľadu. Miesta na seba nadväzujú, a návštevník si môže vilu dokonale pozrieť TU.