Legendárne kúpele Grössling ožívajú. Mesto začína komínom z roku 1914

1131

Vedeli ste, že kedysi bol komín legendárnych kúpeľov Grössling najvyšším objektom v Starom Meste? V súčasnosti ho už prerástli iné objekty a sám bol v čoraz horšom stave. Mesto preto momentálne vďaka Metropolitnému inštitútu Bratislavy pracuje na jeho rekonštrukcii.

Kvôli oprave sa odobrali tehly z vrchnej časti komína, ktorý bol naklonený a hrozilo, že vrchná časť by sa časom rozpadla.

„Komín obnovíme, pričom použijeme jeho pôvodné tehly. Bude aplikovaný priehľadný náter a opravia sa aj kovové obruče, čím sa zabezpečí jeho dlhodobá trvácnosť. Komín tak po komplexnej obnove ostane dôležitou súčasťou identity Grösslingu.“ približuje mesto na sociálnej sieti.

Komínom sa to len začína. Začiatkom leta má mesto v pláne väčšie búracie práce, počas ktorých odstráni dve menšie stavby vo dvore na Kúpeľnej ulici. Zámerom je dostať objekt do prípravného stavu, aby sa mohla začať komplexná rekonštrukcia podľa víťazného návrhu z architektonickej súťaže od talianskych architektov OPPS Architettura. Budova sa čistí od „prílepkov“ – nánosov času, ktoré znehodnocujú pôvodnú architektúru objektu.

„Odstránili sme nánosy z 90. rokov, sadrokartóny zakrývajúce staršie architektonické prvky objektu. Vyčistia sa krovy, aby sa zistilo, v akom stave sú pôvodné drevené konštrukcie.“ dodáva mesto.

Zdroj: Bratislava-hlavné mesto SR; Foto: Nora a Jakub