Prečo je pre nás pôst prospešný?

1490

Veľký piatok sa v kresťanstve spája s utrpením, ukrižovaním a smrťou Ježiša Krista. Na Slovensku sa v tento deň dodržiava prísny pôst a v kostoloch sa slúžia sväté omše.

Tento rok je však výnimkou. Kostoly zívajú prázdnotou a sväté omše veriaci sledujú z pohodlia svojich obývačiek v televízii alebo na počítačoch. Krížové cesty, ktoré sú v našich obciach tradíciou sa kvôli šíreniu ochorenia COVID-19 neuskutočnia.

Napriek tomu si môžete tento deň uctiť modlitbou či držaním pôstu. Pôst od jedla totiž môže byť, a aj je prospešný, minimálne pre naše telo, ktoré má byť v súlade so “psyché” a dušou.

Prísny pôst máme v našej kultúre len dva dni v roku – Popolcovú stredu a dnes na Veľký piatok. Tieto dni sa vyžaduje zrieknuť sa obľúbeného mäsitého pokrmu, jedenie najviac trikrát denne a z toho len raz do sýta. Mali by sme sa zdržať aj akýchkoľvek zábav. Pôstne dni v roku tu však nie sú pre trýznenie, ale na to, aby sme si v nich pripomenuli jedny z ústredných udalostí kresťanských dejín. Stojí za to venovať tieto dni meditácii a svojej duši. Pôstne dni sa viažu len na ľudí medzi 18. a 60. rokom života. Ak by ste však mali byť od hladu na ľudí zlí, radšej sa najedzte. Pokiaľ však viete byť dnes k sebe viac prísny, naozaj to stojí za to.

Dôvodov, prečo je pôst pre nás prospešný je hneď niekoľko:

  1. Posilňuje imunitný systém
  2. Zbavuje telo toxínov
  3. Zvyšuje energiu
  4. Zlepšuje kvalitu života
  5. Obnovuje pohodlie a rovnováhu