Prečo sa ľudia boja očkovania? Doktorky Šimkovej sa pýtal Marián Labuda ml.

2362
Marián Labuda ml. a MUDr. Adriana Šimková
Marián Labuda ml. a MUDr. Adriana Šimková

Pýtame sa za vás. Zozbierali sme desiatky otázok o očkovaní a známe osobnosti ich vo vašom mene kladú odborníkom. Herec Marián Labuda ml. sa pýtal doktorky Adriany Šimkovej na najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia boja očkovať – a či sú opodstatnené. Pozývame vás pozrieť si naše video.

Nedôvera v rýchly vývoj vakcín, obavy z vedľajších účinkov, ale aj vnútorné presvedčenie, že človek je zdravý a očkovanie nepotrebuje, sú najčastejšie dôvody, prečo niektorí ľudia s očkovaním stále váhajú. S pezinskou lekárkou MUDr. Adrianou Šimkovou sa zhovára herec Marián Labuda ml.

Prečo sa ľudia tak boja očkovania?

Myslím si, že hlavne z dôvodu negatívnych informácií, ktoré prenikajú medzi ľudí. Niekto má obavy aj z bežného a povinného očkovania, a tak nedá zaočkovať ani svoje deti. Čiže obavy z očkovania tu už boli, ale nie až v takom rozmere. Po tom, ako sa aj u nás vyskytol COVID-19, prišli nové vakcíny – a zrazu je tu nejaká neznáma.

Keď sa človek stretne s niečím neznámym, má obavy, potrebuje viac informácií a vysvetľovania. Prečo je tá-ktorá vakcína dobrá, ako funguje a prečo by sa mal dať zaočkovať. Toto očkovanie je iné, pretože z dôvodu pandémie je masívne.

Informácie, s ktorými sa ľudia stretávajú, sú pozitívne aj negatívne – často vychádzajú od niekoho, kto je zaočkovaný, ale treba povedať, že človek, u ktorého sa prejavili ťažkosti, ich mohol mať už aj pred očkovaním. Keď sú ľudia vo veľkom vystavovaní negatívnym skúsenostiam, ich obavy sú podľa mňa na mieste. Ľudia si potom právom myslia, že zdravotné komplikácie sú z vakcíny, ale v skutočnosti to tak nie je.

A z čoho potom?

Pred očkovaním sú každému položené štandardné otázky, vďaka ktorým sa minimalizujú možné komplikácie (hovorím napríklad o akútnom ochorení, dodržaní odporúčanej dĺžky odstupu podania vakcín – napr. tetanovky a iné). Aj napriek týmto otázkam však môže byť pacient v „inkubačnej dobe ochorenia“, o ktorom nevieme, a tak sa mu môže až po očkovaní prejaviť tzv. „stresová situácia“. To znamená, že môže ísť aj o súbežný výskyt viacerých rizikových faktorov, ktoré dopomohli k tomu, že pacient má príznaky.

Ja som mal COVID v decembri. Ešte v piatok sme mali skúšku v divadle, samozrejme, s rúškami. V sobotu ráno som sa zobudil, dávam si parfum a nič necítim. Zobral som ženin parfum, synov a už som vedel, že je zle. Chcel som však povedať, že už ubehlo trištvrte roka a čuch stále nie je v poriadku. Kedy sa dostane do normálu?

U väčšiny pacientov postcovidové príznaky, či už neurologické, srdcovo-cievne, alebo aj psychické, trvajú minimálne šesť mesiacov. Tak to mám odsledované v praxi. Ak sa vytratia  skôr, tak sa s pacientom len tešíme.

MUDr. Adriana Šimková, PhD., pôsobí ako všeobecná lekárka v Pezinku. V roku 2018 získala cenu v kategórii Osobnosť vedy a techniky. Je hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo. Počas vypätého obdobia pandémie COVID-19 aktívne organizovala a usmerňovala fungovanie všeobecnolekárskej starostlivosti. Keď v apríli 2020 pandémia tragicky zasiahla domov sociálnych služieb v Pezinku a nastal akútny problém so zabezpečením zdravotnej starostlivosti pre klientov, dobrovoľne prevzala zariadenie do svojej starostlivosti. Za svoju činnosť počas pandémie jej bolo v roku 2020 udelené ocenenie Bratislavského kraja.