Prečo sa treba očkovať, keď sme zdraví? Doktora Štekláča sa pýtala Zita Furková

1512

Odkedy sme začali očkovať, dostávame veľa otázok a žiadna nie je zlá. Zozbierali sme ich desiatky a odborníkom ich postupne kladú známe osobnosti. Pozývame vás pozrieť si rozhovor Zity Furkovej s naším vicežupanom Jurajom Štekláčom.

Veľa ľudí zastáva názor, že zdraví ľudia sa očkovať nepotrebujú a ich telo si s vírusom poradí samé. Nie je to tak. Aj mladí, silní a zdraví ľudia mávajú ťažký priebeh, končia v nemocnici a, žiaľ, aj zomierajú. Pri nezaočkovaných ľuďoch je tiež vyššie riziko, že budú prenášačmi ochorenia a ohrozujú tak svoje okolie.

Aj na túto tému sa s MUDr. Jurajom Štekláčom rozprávala herečka a režisérka Zita Furková:

Pán doktor, prečo sa majú proti COVID-19 očkovať zdraví ľudia?

Spoločnosť by mala porozumieť tomu, že očkovanie nie je absolútne, ale v tejto dobe jediné zásadné riešenie. Po skúsenostiach z ostatného obdobia, keď z dôvodu pandémie už doslova kolaboval náš systém zdravotníctva, sa musíme zameriavať na prevenciu a riešenia. Keďže výsledok pôsobenia vírusu je taký, aký je, z pohľadu medicíny nám preto ako jediné relevantné zostalo očkovanie.

Aj keď je človek zdravý, zdravo žije a dodržiava pandemické opatrenia, to ešte stále neznamená, že práve uňho nemôže mať COVID-19 vážny priebeh. Vírus sa správa doslova nevyspytateľne. Na sto percent nie je isté, kto bude mať ľahký a kto ťažký priebeh s následkami. A navyše, paradoxne, mnohí ľudia, ktorí mali priebeh ochorenia ľahký, majú často závažné chronické ťažkosti až po prekonaní ochorenia. Čiže z tohto pohľadu nie je podstatné, že ste teraz zdravý.

Veľa sa hovorí o negatívnych vedľajších účinkoch. Ľudia majú aj z tohto dôvodu veľké obavy a radšej sa nezaočkujú. Čo si o tom myslíte?

Pacientovi treba dostatočne a zrozumiteľne vysvetliť, čo sa bude diať s jeho organizmom a zdravím. Nemôžeme od neho očakávať, že sa rozhodne na základe toho, že niečo nevie. Treba si uvedomiť, že väčšina odporcov očkovania nepatrí medzi vedecké elity. A nedisponuje ani laboratóriami, v ktorých sa roky dôsledne overujú dosiahnuté zistenia.

Ocitli sme sa vo virtuálnej dobe, keď ľudia veria viac tomu, čo sa píše na internete vrátane rôznych konšpirácií, poloprávd a prekrútených faktov. My však žijeme v realite. Skutočnosť je taká, že koronavírus je tu. Ohrozuje nás a najúčinnejšou formou obrany je očkovanie.

Na celom svete sú proti ochoreniu COVID-19 zaočkované desiatky až stovky miliónov ľudí a vážne vedľajšie účinky sa vyskytujú v mili- až mikropercente. Ľudia si ich často spôsobujú aj sami, a to najmä nedodržiavaním odporúčaní po očkovaní. V prípade pochybností a obáv je potrebné, aby sme dôverovali odborníkom.

Prečítajte si aj ďalšie OTÁZKY A ODPOVEDE