Prečo sú medzi sviatkami v Bratislave otvorené len tri pohotovostné lekárne?

1842

Mnoho ľudí si myslí, že lekárenská pohotovosť znamená „lekáreň otvorená mimo bežných hodín“. Je to však kolektívne nedorozumenie, ktoré nie je pravdivé. Táto informácia sa šíri medzi obyvateľmi, ktorí sú vo výsledku nahnevaní a frustrovaní z toho, že lekáreň nie je otvorená. Čo presne znamená „lekárenská pohotovosť“, vysvetľuje lekár Bratislavského samosprávneho kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay.

Hlavnou úlohou lekárenskej pohotovosti je obslúžiť pacientov ošetrených na lekárskych pohotovostiach. Takého lekárne sú počas sviatkov v Bratislave otvorené tri. Na počet receptov z troch pohotovostí a štyroch urgentných príjmov by to malo bez problémov stačiť. Zhodol sa na tom krajský farmaceut so Slovenskou lekárnickou komorou. Za pohotovostnú službu nedostávajú lekárne zaplatené a pacientov nie je dostatočne veľa, aby sa im oplatilo otvárať dobrovoľne. Úlohou pohotovostných lekární nie je zabezpečovať pre ľudí voľnopredajné lieky, tými majú byť predzásobení obyvatelia sami.

Mohlo by to byť aj inak?

„Áno, mohlo. Ak by boli lekárne za slúženie pohotovosti odmeňované. Ale musíme si uvedomiť, čím viac lekární budú chcieť mať občania otvorených počas Vianoc, o toľko viac peňazí bude treba zobrať niekomu inému v zdravotníctve. Nápomocné by bolo, keby sa voľnopredajné liečivá mohli predávať aj mimo lekární. Aspoň základné lieky (na teplotu, na bolesť) by mohli byť dostupné napr. na čerpacích staniciach,“ povedal Tomáš Szalay.