Pred Úradom Bratislavského kraja môžete vidieť strhujúcu výstavu fotografií Ziva Korena

442
Pred Úradom Bratislavského kraja môžete vidieť strhujúcu výstavu fotografií Ziva Korena
Pred Úradom Bratislavského kraja môžete vidieť strhujúcu výstavu fotografií Ziva Korena

Exteriérová fotografická výstava reflektuje udalosti v Izraeli, ktoré sa odohrali za posledné dva mesiace. V pondelok 18. 12. 2023 ju spoločne pred Úradom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) otvorili predseda BSK Juraj Droba a izraelský veľvyslanec na Slovensku H.E. Eitan Levon.

Autorom fotografií je renomovaný izraelský fotoreportér Ziv Koren, štvornásobný držiteľ Photo District News Award a dvojnásobný držiteľ ceny Picture of the Year. Výstava 24 veľkoformátových fotografií je venovaná udalostiam v Izraeli po 7. októbri 2023, kedy naň zaútočili z Gazy teroristi Hamasu. Zabitých bolo najmenej 859 izraelských civilistov, 349 vojakov a približne 250 ďalších Izraelčanov bolo unesených do Gazy. Na fotografiách môžu návštevníci vidieť skutočnosti, udalosti a fakty, ktoré zaujali skúseného a oceňovaného fotoreportéra, a to bez potreby vysvetľovania či ďalších slov.

Organizátormi výstavy sú Veľvyslanectvo Izraelského štátu v Bratislave a Bratislavský samosprávny kraj. Výstavu nájdete v parčíku pred budovou BSK na Sabinovskej 16. Prezrieť si ju môžete od 18. decembra 2023 do konca januára 2024.

Ziv Koren je profesionálnym fotoreportérom viac ako 30 rokov. Jeho fotožurnalistické a dokumentárne projekty sa zameriavajú najmä na humanitárne otázky v Izraeli a vo svete, ako je vojna na Ukrajine, zemetrasenie v Turecku, Covid-19 v Izraeli, izraelsko-palestínsky konflikt, chudoba, cunami v juhovýchodnej Ázii, zemetrasenie na Haiti, AIDS v Južnej Afrike a ďalšie. Má za sebou viac ako 120 samostatných a skupinových výstav po celom svete. V roku 2000 bola Korenova fotografia vybuchnutého izraelského autobusu z roku 1995 vybraná ako jedna z najdôležitejších za posledných 45 rokov World Press Photo.