Predseda Bratislavského samosprávneho kraja rokoval s hejtmankou Stredočeského kraja. Rezonovali témy dopravy, školstva a eurofondov

946

Metropolitné regióny v okolí Bratislavy a Prahy majú veľa spoločných tém a príležitostí navzájom sa inšpirovať. Zhodli sa na tom predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a hejtmanka Stredočeského kraja. Juraj Droba a Petra Pecková hovorili najmä o doprave, školstve či financovaní projektov cez eurofondy.

„Myslím si, že Stredočeský kraj je pre nás v mnohom inšpiratívny. Napríklad tým, ako podporuje vedu a výskum, avšak toto nemá náš kraj priamo v kompetencii. Kolegov z Čiech zase zaujímal spôsob, ako sa nám podarilo vyrokovať eurofondy na rozširovanie kapacít základných škôl,“ skonštatoval po stretnutí v Prahe predseda BSK Juraj Droba.

Delegácia Bratislavskej župy navštívila európske výskumné centrum ELI Beamlines, v rámci ktorého nainštaloval a sprevádzkoval medzinárodný tím vedcov jedny z najintenzívnejších laserových systémov na svete. Po dosiahnutí designovaných výkonov až 10 PW (10 000 000 000 000 000 wattov) umožňuje priekopnícky výskum nielen v oblasti fyziky a materiálových vied, ale aj v biomedicíne a laboratórne astrofyzike.

Súčasťou pracovnej cesty boli aj prezentácie výskumných projektov v biotechnologickom a biomedicínskom centre BIOCEV, ktorého jedným zo zriaďovateľov je aj Stredočeský kraj. V kontexte českej aj európskej vedy predstavuje BIOCEV špičkovú komplexnú platformu pre rozvoj moderných biotechnológií a biomedicíny. Vďaka vzniku tohto centra sa podarilo prepojiť tradičné silné odbory z oblasti technických a prírodných vied, ako sú virológia alebo chémie.

„Stredočeský kraj je síce oveľa väčší ako bratislavský, ale to neznamená, že nemáme rovnaké problémy. Práve naopak. Sú to verejná doprava, školstvo, sociálne veci, služby, financie, dotácie. Myslím si, že inšpirácií na obidvoch stranách je veľa. Preto som za túto spoluprácu rada,“ uviedla hejtmanka Petra Pecková.

Stredočeský kraj leží v okolí hlavného mesta Českej republiky Prahy a žije v ňom bezmála 1,4 milióna obyvateľov. Nachádza sa v ňom 1144 miest a obcí, pričom najľudnatejšími mestami sú Kladno (68 896 obyvateľov), Mladá Boleslav (44 506 obyvateľov) a Kolín (32 490 obyvateľov). Na území kraja sa nachádza 9 647 kilometrov ciest, 1297 kilometrov železničných tratí a registrovaných 800 tisíc automobilov.

Český chemik a biológ prof. Jiří Neužil v biotechnologickom a biomedicínskom centre BIOCEV pri Prahe. Zaoberá sa biológiou nádorových buniek a so svojím tímom objavil niekoľko nádejných účinných látok v oblasti liečby rakoviny. Dve sú už v štádiu prípravy na klinické testy.

Pozrite si video:

Celý fotoalbum si môžete pozrieť KLIKNUTÍM NA TENTO ODKAZ.