Prezidentka bude dnes večer súčasťou online diskusie o duševnom zdraví mladých ľudí počas pandémie

1201

Duševné zdravie mladých počas pandémie. To je téma, o ktorej bude dnes večer o 19-tej hodine naživo diskutovať prezidentka Zuzana Čaputová so známym youtuberom Selassiem a s Marekom Madrom, psychológom a zakladateľom internetovej poradne IPčko, ktoré bude podujatie hostiť. Diskusiu bude moderovať Zuzana Kovačič Hanzelová.

„Pre mladých ľudí predstavuje nový koronavírus zdravotne najnižšie riziko, ich psychika však počas pandémie trpí najviac. Výskumy zo Slovenska aj zo zahraničia sú jednoznačné – koronakríza a izolácia znamená pre veľké množstvo mladých ľudí nárast pocitov neistoty, hnevu, úzkosti či depresívnych stavov,“ skonštatovala prezidentka. Dlhodobo upozorňuje, že starostlivosť o duševné zdravie je dôležitou témou a nemala by ostávať na okraji spoločnosti.

Veľký vplyv pandémie na psychiku mladých ľudí potvrdzuje aj Madro. Mladí ľudia majú z pohľadu psychológie podľa neho odlišnú situáciu ako dospelí. „Nemajú dostatok životných skúseností, aby dokázali so všetkými situáciami zápasiť. A keď sa v nich už ocitnú, ich riešenia sa pohybujú na úrovni extrémov,“ vysvetlil. Zároveň upozornil aj na ďalšie negatívne javy, akými sú napríklad sexuálne násilie v online priestore, prípady domáceho násilia či častejšie myšlienky na samovraždu.

Živý prenos z diskusie bude možné od 19.00 h sledovať na sociálnych sieťach prezidentky Zuzany Čaputovej.

Do diskusie sa budete môcť zapojiť otázkami, ktoré sa môžete pýtať tu > prez.sk/otazky_diskusia

Zdroj: TASR; FB