Psychológovia z IPčka minulý rok odpovedali na vyše 178.000 žiadostí o pomoc

581

Psychológovia z občianskeho združenia IPčko minulý rok odpovedali na viac ako 178.000 žiadostí o pomoc. Je to 2,5-krát viac ako rok predtým. „Takmer 16.000 z nich sa na nás obrátilo s myšlienkami na samovraždu,“ uviedol riaditeľ združenia Marek Madro.

Psychológovia z IPčka v utorok symbolicky vyniesli duševné trápenia na strechu budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave. Chcú tak upozorniť na dôležitosť dostupnosti psychologickej pomoci. „Je preto symbolické, že sme vynášku zrealizovali dnes, na Valentína, kedy niektorí pociťujú osamelosť ešte silnejšie,“ podotkol Madro s tým, že jedna pätina žiadostí o pomoc sa pritom minulý rok týkala osamelosti.

Na sociálnej sieti odporúčajú niekoľko rád, ako zvládnuť Valentína osamote. Napríklad stráviť deň s priateľmi, držať sa každodennej rutiny, urobiť si na tento deň plán a naplniť ho tým, čím ľudia chcú. „Ak chcete, ignorujte Valentína a vnímajte ho iba ako ďalší deň v roku a nevenujte mu žiadnu špeciálnu pozornosť,“ doplnili.

IPčko pomáha cez linky pomoci a online chat, ale aj cez centrá krízovej intervencie, krízový intervenčný tím či kluby pre mladých. Ľudí, ktorí minulý rok združenie kontaktovali, najčastejšie trápili osamelosť, strach, duševné problémy, stres a tlak na výkon, či myšlienky na ukončenie života.

Zdroj: TASR