PumpPark Petržalka: Najväčšia dráha v srdci najväčšieho sídliska

2459

V peknej lokalite v srdci Petržalky sa nachádza pumptracková dráha. Je najväčšou v širokom okolí a prispela naň aj naša župa.

PumpPark Petržalka je komunitný projekt organizovaný dobrovoľníkmi. Pumptrack sa nachádza na Haanovej ulici, uprostred najväčšieho sídliska na Slovensku a poskytuje možnosti pre športové vyžitie nielen pre obyvateľov oblasti, ktorá má chronický nedostatok verejných športovísk, ale celkovo pre širokú verejnosť.

Názov PumpPark Petržalka dostal po internetovom hlasovaní. PumpPark tak, ako je naprojektovaný, je po realizácii dĺžkou svojich dráh najväčším areálom svojho druhu v strednej Európe – verejným športoviskom naozaj hodným najväčšieho stredoeurópskeho sídliska.

Myšlienka na realizáciu projektu vznikla na pôde občianskeho združenia Pedál v prostredí cyklistických nadšencov. Títo sa do jeho realizácie pustili už v roku 2014, ale keďže športovisko konceptu pumptrack ešte vtedy nebolo v našich podmienkych známe, jeho realizácia bola dlhá a tŕnistá. Nakoniec sa dobrá vec podarila a od tohto roka sa všetci môžu tešiť z unikátneho priestoru pre športovanie priamo v prostredí sídliska.

Areál poskytuje možnosť športového vyžitia pre vyznavačov kolesových športov rôznej výkonnosti a veku, najmä cyklistov, ale aj kolobežkárov, skejterov a inline korčuliarov. Po dokončení prestavby je k dispozícii takmer 600m dráh rôznej obtiažnosti a to priamo v srdci Petržalky. Areál sa tak zaradil medzi najväčšie športové areáli tohto konceptu v Európe, ktorý je svojou veľkosťou hodný najväčšieho sídliska v Európe.

Počas minulého víkendu sa v PumpParku Petržalka konal PumpCup a aj „Otváračka“.

V posledných štyroch rokoch prebehla prestavba starej bikrosovej dráhy na pump track s asfaltovým povrchom. Je to v súčasnosti najväčší pump track s asfaltovým povrchom na území Slovenska.

Posledná etapa prestavby na jeseň 2020 a úvodné mesiace prevádzky prebehli počas výrazných pandemických obmedzení. Úvodné podujatie sa teda nemohlo konať, ale v rámci uvoľňovania opatrení sa podarilo usporiadať kolo celoslovenskej série Pump Cup-u a v rámci tohto podujatia športovisko aj oficiálne otvoriť so všetkým, čo k tomu patrí – špičkoví športovci, publikum, komunita, exhibičné jazdy.

Zdroj: www.pumppark.sk; Foto: BSK