Pumptracková dráha na „Zoške“

2433

V roku 2017 zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja slávnostne otvorili Pumptrackovú dráhu nad Modrou v lokalite Piesok pri Zochovej chate. Dráha je slovenským unikátom a zajazdiť si na nej môžu cyklisti, korčuliari, skateboardisti, ale aj kolobežkári.

“Je to veľmi atraktívny bod, do ktorého bikeri, či už horskí alebo rekreační, budú putovať. Sľubujeme si od toho, že to bude obrovský magnet, ktorý posilní bikerskú komunitu jednak samozrejme, ktorá jazdí v Karpatoch, ako aj ja tomu hovorím rodinná turistika cez Vinohrady až postupne sa dostať sem z Bratislavy. Ale aj tým, že budujeme k tomuto doplnkové cykloodpočívadlá, či v Juri alebo v Modre, ktoré za chvíľu otvoríme aj s vyhliadkou. To sú všetko body, v ktorých chceme priniesť rodinnú víkendovú a poobedňajšiu turistiku. Lebo pre nás je cestovný ruch v prvom rade o tom, aby domáci trávili čas v našej župe a potom pritiahli aj ostatných. Okrem športu, okrem toho, že sa tu deti naučia poriadne jazdiť, je pre nás dôležité, aby sme ľudí udržali v našej župe v rámci turistiky a cestovného ruchu. Zároveň treba povedať, že aj pritiahli do našej župy iných ľudí v rámci turizmu či z ostatných krajov Slovenska alebo z Rakúska, Maďarska a Českej republiky,” predstavil projekt predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Unikátny projekt pumptrackovej dráhy realizoval Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Modra. Areál bude od dnes slúžiť širokej verejnosti, športovcom ale aj rodinám s deťmi. Návštevníci si na 113,6 metrov dlhej dráhe môžu zdokonaliť svoju jazdu, sebadôveru a zvyšovať kondíciu. Výškový rozdiel na trati je viac ako meter a skoky sú z hliny, povrch dráhy je asfaltový.

Klopenia zákrut na dráhe sú jedinečné tým, že boli robené ručne a precízne je aj asfaltovanie v miestach zákrut. Tento systém na Slovensku ešte nebol takto realizovaný, preto je Pumptrack v Modre jedinečná stavba. Jedinečná je aj tým, že sa tu jazdci hýbu pomocou pohybov hore a dolu a na dráhe „pumpujú“ a tým namiesto šliapania do pedálov poháňajú kolesá.

“Je to výborné, že dá sa jazdiť na kolobežke, na bicykli, na korčuliach aj na skateboarde, vlastne na všetkých kolesách, čo je veľmi dostupné pre naše deti. Je to veľmi bezpečné, lebo nie sú to nejaké skoky, niečo neočakávané, takže si tu ľudia a deti vybudujú správne návyky a potom neskôr, keď pôjdu do terénu alebo pôjdu na cestný bicykel, tak už majú tie schopnosti, ovládať tu stabilitu a sú pripravení zvládať hocijaký tréner. Je veľmi dôležité, aby tá trať mala tie parametre také, aby to zvládli aj tie najmenšie deti, ale aj profíci mali nejakú zábavu,” predstavil dráhu aj Filip Polc, slovenský reprezentant v Citydownhille.

“Vidím tento výsledok v dvoch rovinách. Tá prvá je ukážka výbornej spolupráce samosprávny a to hneď na dvoch úrovniach Bratislavskej župy, mesta Modry a investora tretieho subjektu, ktorý sa podieľal na tom, aby ihrisko bolo v takom štandarde v akom má byť. Tá druhá poloha je zatraktívnenie priestoru Piesku tejto časti Modry, ktorá je jednou z dvoch rekreačných oblastí a čo je teda pozitívne, že tento areál bude slúžiť aj modranom, verejnosti, bude mať svoje otváracie hodiny, takže je otvorený pre verejnosť a je to spestrenie celého tohto areálu a podpora cestovného ruchu,” uzavrel primátor mesta Modra Juraj Petrakovič.