Račianske mýto bude pre chodcov bezpečnejšie. Prednosť dostane aj MHD

4453
Foto: Illah Van Oijen

Račianske mýto je pre chodcov jedna z najnebezpečnejších križovatiek v Bratislave. To sa má onedlho zmeniť.

Chodci tlačiaci sa na úzkych zastávkach električiek a malých ostrovčekoch, desiatky tisícok áut, hluk, vysoké obrubníky, bariéry. To je každodenná realita jedného z najvyťaženejších dopravných uzlov v hlavnom meste. Križuje sa tu množstvo liniek verejnej dopravy a medzi nimi denno-denno prestupujú tisíce chodcov, ktorí sú doslova v nebezpečnom ohrození.

Pre tých, ktorí prechádzajú denno-denne týmto frekventovaným dopavným uzlom, máme dobrú správu. Hlavné mesto SR Bratislavy na križovatke Šancová – Račianska zväčšuje priestor pre chodcov a uprednostňuje MHD.

„Na tomto mieste rušíme od štvrtka 21. mája 2020 pravé odbočenie áut zo Šancovej na Račiansku ulicu, čím rozšírime priechod a priestor pre chodcov, ktorý nebol dostatočný. Na kriticky úzkom ostrovčeku sa totiž ľudia v dopravných špičkách fyzicky nezmestili a museli stáť na ceste. Z tohto dôvodu sme zrušili toto málo frekventované odbočenie áut doprava. Pred zrušením sme prihliadali aj na skutočnosť, že blízke okolie ponúka vodičom viaceré náhradné možnosti trasovania,“ uviedlo hlavné mesto.

V tejto lokalite majú vodiči k dispozícii nasledovné obchádzky:
✅ Vajnorská – Kutuzovova – Kukučínova (resp. Trnavské mýto – Kukučínova)
✅ Trnavské mýto – Krížna – Legionárska
✅ Šancová – Karpatská – Pionierska

Na križovatke Šancová v smere na Hlavnú stanicu zároveň zavádza hlavné mesto preferenciu MHD, čo znamená, že keď autá zastanú na červenú, autobus má zelenú ešte približne 13 sekúnd. Pre zvýšenie bezpečnosti je inštalovaný odpočet zeleného signálu pre chodcov a taktiež upozorňujúci signál blikajúceho autobusu.