Rohožník: Obec plná zážitkov

2042

Na Záhorí medzi borovicovými lesmi leží malá obec, kde vás vždy radi privítajú a pohostia. Okrem zábavy a milých ľudí v nej nájdete krásnu zvonicu a malebné rybníky. Pozývame vás do Rohožníka.

Rohožník leží v Záhorskej nížine, v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a prvá zmienka o obci je z roku 1397. Patrí do okresu Malacky a z jednej strany ho lemujú malokarpatské, z druhej borovicové lesy. Obcou pretekajú dva potoky a nájdete tu aj mimoriadne pekné rybníky – rašeliniská. Blízko si môžete vybehnúť na druhý najväčší malokarpatský vrch Vysoká, ktorý leží v rovnomennej prírodnej rezervácii. Rohožník je známy aj vďaka fabrike na výrobu cementu. V strede obce pri potoku zase nájdete vzácnu kultúrnu pamiatku – starú zvonicu. Postavená bola v 17. storočí, jej mechanické hodiny doslúžili začiatkom 20. storočia a v roku 1976 bola zrekonštruovaná. Dnes sa o presný čas starajú elektrické hodiny, na kráse jej to ale neuberá.

Rohožnícka zvonica. Foto: www.wikipedia.sk

Plesy, zabíjačky a slávnosti

Rohožník je známy tým, že je v ňom veselo. Obyvatelia spoločne plesajú, fašiangujú, stavajú máj, organizujú rybárske súťaže, akcie pre deti, koncerty či športové zápasy, súťaž vo varení gulášu.. Informácie o týchto podujatiach nájdete na webe či facebooku obce a oplatí sa ich navštíviť. Miestni majú svoju obec veľmi radi a je to cítiť na každom kroku. Spolu s Rohožníčanmi sa dobre zabavíte a návštevu môžete spojiť s výletom do prírody, keďže Rohožník je obklopený krásnymi listnatými aj borovicovými lesmi.

Obecná zabíjačka (foto: archív obce)
Rybárske preteky 2019 (foto: archív obce)
Medzinárodný deň detí – Svet víl a vodníkov (foto: archív obce)

Rohožník a jeho malebné rybníky

Rašelinové rybníky sú veľmi zaujímavé a pokojné miesto na prechádzku, nestretnete tu davy turistov a lokálna fauna a flóra je naozaj jedinečná. Malé rybníčky sú plné kačiek a je to obľúbený rybársky revír, páči sa tu najmä kaprom, zubáčom a šťukám.

V Rohožníku by mal vyrásť aquapark

„Aj keď nejaké kroky či krôčiky máme za sebou, stále je to skôr dlhodobá vízia a moja výhra v stávke, že v roku 2025 budeme môcť aspoň časť z takéhoto komplexu využívať, je stále veľmi neistá.“ napísal starosta obce Rohožník Peter Švaral na sociálnej sieti. A takto vyzerá architektonicko-urbanistická štúdia športového areálu a aquaparku. Projekt bol vytvorený v spolupráci s obcou Rohožník:

Cementáreň

Cementáreň v Rohožníku píše svoju históriu už od roku 1971, kedy sa začalo s jej výstavbou. Od tejto doby prešiel závod mnohými významnými zmenami a dnes sa radí medzi tie najmodernejšie a najpokrokovejšie v strednej a východnej Európe.

Foto: www.crhslovakia.com

Pohodlne po ceste, ktorá je slovenský unikát

Do Rohožníka sa dostanete po jedinečnej ceste, ktorú sme len pred pár rokmi slávnostne otvorili. Cesta Rohožník – Malacky je jedinou regionálnou cestou na Slovensku s cementobetónovým krytom a kvalitatívne prevyšuje úroveň väčšiny ciest I. a II. triedy. Obnovili sme takmer 8-kilometrový úsek a nová cesta je širšia, pohodlnejšie a najmä bezpečnejšia.