Rokovanie s ministrom dopravy prinieslo dobré správy pre cestujúcich vlakmi

865

Zachovanie spojov v novom železničnom grafikone, ale aj meškajúce vlaky. To sú najčastejšie podnety týkajúce sa vlakov. Železničná doprava je dôležitou súčasťou krajskej integrovanej dopravy. Je však v rukách štátu. Ak chceme, aby čo najviac ľudí využívalo verejnú dopravu, aj železničná doprava musí byť spoľahlivá a komfortná.

Všetky tieto požiadavky tlmočil župan Juraj Droba na ministerstve dopravy. Výsledkom stretnutia s ministrom Andrejom Doležalom sú dobré správy pre cestujúcich v Bratislavskom kraji:

1. V rannej a poobednej dopravnej špičke pracovných dní bude zachovaná linka S65 zo Senca smerovaná na stanicu Bratislava-Nové Mesto cez Bratislava-predmestie. Zachovania tohto spojenia sa týkalo najviac pripomienok občanov k návrhu nového grafikonu.

2. Územie Bratislavského kraja (Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Veľký Biel, Senec, resp. Reca) budú prioritne obsluhovať nové vlaky v atraktívnom 30-minútovom intervale smerované na Bratislavskú hlavnú stanicu cez zastávku Vinohrady. Štartovať budú v Galante. Vďaka tomu budú prázdnejšie. Jeden ranný rýchlik zo smeru Nové Zámky zastaví aj v Senci.

3. Po novom budú regionálne expresy rýchlejšie. Vlak idúci z Nových Zámkov nebude zastavovať v obciach pri Bratislave. Cestujúcim zo vzdialenejších lokalít to ušetrí čas.

4. Grafikon doteraz nezohľadňoval výluky a preto mnoho vlakov meškalo. Všetci vedeli, že vlak nemôže prísť načas, ale nikto to nenapísal do cestovného poriadku. To sa zmení. Nový grafikon všetky plánované výluky a obmedzenia berie do úvahy.

5. Nedostatok rušňovodičov. To bol jeden z dôvodov, prečo bolo v minulosti množstvo vlakov odrieknutých. Ministerstvo dopravy zlepšilo platové podmienky rušňovodičov, zvýšilo náborový príspevok a otvára nové školiace pracovisko.

„Venovali sme veľa úsilia, aby vlaky, prímestská doprava aj MHD spolu ladili. Vytvorili sme spoločný centrálny dispečing IDS BK a vďaka tomu dokážeme zabezpečiť lepšiu nadväznosť spojov. Železničná doprava je kostrou nášho dopravného systému v kraji a bez nej to jednoducho nepôjde. V rokovaniach s vládou neustávame,“ uviedol po stretnutí župan Juraj Droba.