Rozhodnutiu spáchať samovraždu predchádzajú stupne. Pomoc existuje

2116
Rozhodnutiu spáchať samovraždu predchádzajú stupne. Pomoc existuje
Rozhodnutiu spáchať samovraždu predchádzajú stupne. Pomoc existuje

Rozhodnutiu spáchať samovraždu predchádza viacero stupňov. Najskôr sú to nešpecifické fantázie a myšlienky, ktorým sa človek bráni. Neskôr ich príjme, nebráni sa im a začína uvažovať o konkrétnych spôsoboch, ako si vziať život. Tvrdí to psychologička Zuzana Brežná z ambulancie klinickej psychológie nemocnice vo Zvolene.

Ako ďalej uviedla, v tejto fáze je možné rozpoznať varovné signály, ktoré človek vysiela. „Napríklad spomenie, že by si chcel niečo urobiť, že by radšej zomrel. Viac sa sociálne utiahne, obviňuje sa a má aj zmeny nálady,“ objasnila s tým, že v poslednom stupni sa upokojí a okolie si myslí, že mu je lepšie. V tejto fáze hrozí reálne nebezpečenstvo samovraždy.

Spresnila, že keď človek o nej uvažuje, zvyčajne má silnú emocionálnu bolesť. „Veľakrát nechce naozaj zomrieť a je to skôr forma volania o pomoc,“ informovala s tým, že nie vždy však musí samovražedným myšlienkam predchádzať duševné ochorenie. Vyskytnúť sa môžu aj u ľudí po silnom traumatickom zážitku.

Psychologička povedala, že u pacientov s Huntingtonovou chorobou je šesť- až desaťnásobne vyššie riziko samovrážd ako u bežnej populácie. Je to dedičné a zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie. „Riziko stúpa tesne pred stanovením diagnózy a v období, keď sa znižuje sebestačnosť pacienta,“ vysvetlila.

V prípade, že má niekto samovražedné myšlienky, treba kontaktovať psychiatra. Ak blízki v domácom prostredí vyhodnotia, že ide o akútne ohrozenie zdravia či života, je potrebné volať rýchlu zdravotnú pomoc. K dispozícii je tiež urgentný príjem. Dostupné sú aj linky dôvery, kde môže osoba anonymne zavolať či napísať. To môže podľa Brežnej priniesť úľavu. Pomôcť môžu aj terapie u psychológa. „Snažíme sa nadviazať s pacientom vzťah dôvery, rozprávame sa a spoločne hľadáme riešenia,“ uzavrela.

Občianske združenie IPčko zaznamenalo v prvom polroku tohto roka 369 pokusov o ukončenie života medzi mladými vo veku od 15 do 18 rokov. Ich psychológovia riešili 1620 kontaktov s myšlienkami na ukončenie života u mladých rovnakého veku.

Zdroj: TASR