Rozhovor s Jaiwanti: Časť prvá – Jóga vám zmení život

3866

Jaiwanti Singh k nám priniesla jógu priamo z Indie. Prečítajte si rozhovor s lektorkou jógy, ktorá vám poradí, ako môže jóga a ajurvéda zlepšiť život aj vám.

Pod záštitou Veľvyslanectva Indickej republiky pravidelne vedie hodiny v anglickom jazyku a Slovákom odhaľuje aj indickú kultúru a svet tajomnej ajurvédy. S Jaiwanti sme spravili 4-dielne interview. V dnešnej časti vám predstaví jógu a ajurvédu, ich vzájomné puto a základné princípy. Ďalšie diely už budú praktické a porozpráva vám konkrétne tipy, návody a cviky pre šťastnejší a pokojnejší život, lepší spánok a pevné zdravie.

Kedy si objavila jógu a ajurvédu a čím ťa zaujali?

Jógu som cvičila odmalička. Moje detstvo bolo ťažké, otec mi zomrel predtým, ako som sa narodila. Matka pracovala za veľmi nízky plat a mala som ďalších šesť súrodencov. Bola som najmladšia a moja matka hovorí, že meditácie som robila už v troch či štyroch rokoch. Zvykla som chodiť do tmavej miestnosti a sadnúť si na zem so zavretými očami, čo sa mojej mame zdalo zvláštne, keďže takéto dieťa nerozumie, čo meditácia vlastne je. Bola som introvert, na základnej škole som nemala medzi rovesníkmi priateľov. Bola som veľmi spirituálne založená, dôvodom bolo aj ťažké detstvo a vyrastanie.

Hovorí sa, že ajurvéda je spôsob života, súhlasíš?

Podľa Swami Vivekananda je jóga spôsob života a ja by som povedala, že ajurvéda je spôsob samoliečby. Lieči telo aj dušu. 

Aký je medzi nimi vzťah? Môžeme ich oddeliť?

Sú ako sestry, vznikali spoločne a navzájom sa ovplyvňovali. Sú to védické disciplíny a navzájom sa podporujú na všetkých úrovniach. Jóga je veda samouvedomovania. Posilňuje naše duchovno meditáciou, vezme nás preč od smútku či ignorácie sveta. Je to kľúč k spirituálnemu vývoju. Ajurvéda je primárne veda o liečbe samého seba, pomôže zbaviť sa neduhov telo aj dušu. Neznamená to však, že ajurvéda nepotrebuje pomoc terapeuta či doktora. Práve naopak, hovorí, že lekári sú pre naše komplexné zdravie nevyhnutní. A áno, môžeme sa im venovať oddelene, robí to mnoho ľudí. Najsilnejšie účinky však budú mať spolu.

Jóga je na Slovensku veľmi populárna. Je podobný záujem aj o ajurvédu?

Ajurvéda a jej princípy nie sú na Slovensku až také známe, ako jóga. Podľa mňa Slováci záujem o ajurvédu majú, láka ich a poznajú jej benefity, avšak nemajú dostatok vedomostí, ako ju začleniť do bežného života. Možno práve táto pandémia pomôže mnohým objaviť jej účinky na psychiku a posilnenie imunity, ktoré sú v tomto období kľúčové.

Ako by ste u nás ajurvédu dostali bližšie k ľuďom?

Ako som spomenula, ajurvéda tu už populárna je, avšak treba ju dostať do našich bežných životov. Jógu cvičím na Slovensku už viac ako dva roky a popritom sa okrem samotných cvikov snažím ľuďom poradiť, ako žiť zdravšie. Jógu učím aj na dvoch bratislavských univerzitách a aj špeciálne počas tohto obdobia sa ju snažím prostrednícvom médií dostať k ľuďom. Vysvetľujem tiež benefity oboch a zmeny, ktoré do našich životov prinesú.

Ak by si mohla jednou vetou zhrnúť, čo pre teba znamená jóga a ajurvéda, aká by to bola veta?

Podľa mojich skúseností jóga pokrýva celú našu existenciu – fyzickú, senzorickú, emocionálnu, mentálnu a spirituálnu a privádza nás k vyššiemu sebapoznaniu. Ajurvéda je primárne veda samoliečby, ktorá má zbaviť telo a myseľ choroby.

Aké sú hlavné princípy jógy a ajurvédy?

Hlavné princípy jógy, ktoré by mali tí, ktorí chcú dosiahnuť všetky jej benefity, dodržiavať, sú:

 • žiadne násilie (nezabíjať iné živé tvory a žiť v mieri)
 • úprimnosť (byť úprimný k sebe aj iným)
 • spravodlivosť (nepodvádzať, nekradnúť)
 • múdrosť (sústrediť sa na spirituálny rozvoj)
 • jednoduchosť (žiť skromne)
 • mať v úcte svoju spiritualitu
 • vzdať sa svojho ega
 • sebadisciplína
 • sebapoznanie (spoznávať vlastné vnútro)
 • spokojnosť (byť spokojný s tým, čo máme, nežiadať viac)

Základný princíp ajurvédy vznikol z rovnakých princípov, ako svet. Ide o teóriu piatich elementov. Všetko neživé vo vesmíre sa skladá z týchto piatich elementov:

 • zem
 • voda
 • oheň
 • vzduch
 • priestor (éter)

Vyučuješ jógu počas pandémie online? Kde nájdeme tvoje hodiny?

Áno, cvičím online hodiny jógy prostredníctvom mojej Facebook stránky, cvičenia sú prístupné všetkým. 

Všetci teraz čelíme dlhodobej izolácii a naše životy sa veľmi zmenili. Ako by nám mohla jóga či ajurvéda pomôcť?

Jóga je úžasná na posilňovanie imunity a môžete ju cvičiť aj doma, nič špeciálne na ňu nepotrebujete. Viaceré súčasné výskumy dokazujú, že jóga pomáha znížiť stres spôsobený pandémiou. Práve stres a úzkosť oslabuje našu imunitu, ktorá je teraz taká dôležiá, a jóga nám ju pomôže opäť posilniť.  Jóga a meditácia preukázateľne posilňujú imunitu, znižujú stres a depresiu a stravovanie podľa ajurvédy pomáha nášmu zdraviu. Ale o tom viac prezradím v budúcej časti rozhovoru.

V ďalšej časti rozhovoru nájdete konkrétne tipy a postupy pre dospelých aj deti, ako si vďaka jóge a ajurvéde zlepšiť náladu a posilniť imunitu.