Samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac by malo byť pre každú ženu samozrejmosťou. Tie, ktoré majú menštruáciu, by tak mali urobiť hneď po jej skončení. Jedna zo zakladateliek aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková v rámci osvetovej kampane Pink Október poukázala aj na to, že v mnohých prípadoch hrčku na prsiach nahmatal žene aj jej partner, čo jej vďaka včasnej diagnostike zachránilo život.
Asociácia Nie rakovine tiež poukázala na plošný, štátom garantovaný skríning. Zdravotné poisťovne naň pozývajú ženy vo veku od 50 do 69 rokov. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie rakoviny prsníka, má 1,33 milióna žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 percent žien.
O samovyšetrení prsníka
Aliancia NIE RAKOVINE, ktorá zastrešuje projekt „Ružový október“ na Slovensku, na svojom webe uvádza, že základom prevencie je samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka.
Pokiaľ žena pri samovyšetrení prsníkov nájde čokoľvek, čo ju znepokojí, mala by čo najskôr navštíviť gynekológa. Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od dvadsiatich rokov. Na začiatku sa robí každé tri mesiace; po tridsiatom roku života každý mesiac, najlepšie 3.- 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie. Pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prešetril celý prsník. Dôležité je okrem prsníka a bradavky skontrolovať aj lymfatické uzliny v podpazuší a časť hrudníka v nadkľúčnej oblasti. Po palpačnom vyšetrení by sa mali prsia skontrolovať aj pohľadom do zrkadla, pretože niektoré zmeny na prsníku sa ukážu ako vtiahnutie kože alebo bradavky aj v zrkadle.
K príznakom, ktoré by nás mali upozorniť na nevyhnutnosť návštevy odborníka patria vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky, hrčka v oblasti prsníka, ekzém bradavky alebo výtok z nej, začervenanie kože prsníka, či hrčku v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti. Samovyšetrenie trvá maximálne 5-10 minút. Vyšetrenie prsníkov žien by mal raz ročne robiť pri preventívnej prehliadke aj gynekológ.
V roku 2021 doteraz vstúpilo do kategorizačného zoznamu viacero onkologických liekov. Do kategorizačného zoznamu sa zaradila aj novohradená a očakávaná liečba hepatocelulárneho karcinómu, karcinómu vaječníkov a vajíčkovodov a karcinómu prostaty.
Na Slovensku sa aktuálne realizujú tri skríningy onkologických ochorení – skríning rakoviny krčka maternice, skríning rakoviny prsníka a skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE pravidelne realizuje kampaň o prevencii rakoviny prsníka PINK OKTÓBER v médiách, na sociálnych sieťach, aj na názorných edukačných podujatiach. Prinášame v nej zrozumiteľné informácie pre všetky ženy i rodičov mládeže – nielen o sekundárnej, ale i primárnej prevencii ochorenia či rizikách. Pretože čísla štatistiky sú u nás stále hrozivé a týkajú sa čím ďalej tým väčšieho percenta mladších žien.
Zdroj: nierakovine.sk