Sacharidy sú neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému

785

Cukry nie sú len zdrojom energie pre ľudí. Sacharidy viazané v lipidoch zohrávajú dôležitú úlohu pri výmene informácií medzi bunkami, sú neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému a slúžia ako bariéra na ochranu buniek.

Dôsledkom vzniku krvných skupín je zámena, prípadne absencia jedinej molekuly cukru. „To, aký sacharid a kam sa naviaže, riadi proces nazývaný glykozylácia. Ide o zložitú sériu po sebe nasledujúcich reakcií, ktoré nepretržite prebiehajú v bunkovom procese,“ uviedol Filip Květoň z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Zmeny v glykozylácii môžu podľa neho modulovať metabolické poruchy, zápalové reakcie, tvorbu rakovinových buniek alebo tvorbu metastáz. Poznatky o funkcii glykomu, čiže celkového súboru voľných a viazaných cukrov v organizme, môžu pomôcť pri diagnostike týchto porúch.

V tomto bode môžeme hovoriť o včasnej personalizovanej diagnostike, keď vieme pomocou analytických metód zistiť aj nízke koncentrácie biomarkerov, ktoré nám pomôžu pri odhaľovaní a diagnostikovaní ochorení. Pri poruchách glykozylácie sú často príčinou práve sacharidy.

Zdroj: TASR