Revitalizácia Patrónky: Návrhy pamätného miesta

1186
Návrh pamätníka, ktorý nám bude pripomínať tragickú minulosť Patrónky. Presne z tohto miesta odchádzali počas II. svetovej vojny transporty Židov.
Návrh pamätníka, ktorý nám bude pripomínať tragickú minulosť Patrónky. Presne z tohto miesta odchádzali počas II. svetovej vojny transporty Židov.

Na bratislavskú Patrónku plánujeme vďaka skvelému projektu vrátiť život. Vznikne tu viacúčelový areál a jeho súčasťou bude aj pamätník, ktorý pripomenie smutnú históriu miesta – transporty Židov do Osvienčimu.

Vybudovanie multifunkčného areálu na Patrónke je bez preháňania unikátny a ambiciózny projekt, ktorý nielenže oživí túto lokalitu, ale tiež prinesie pre obyvateľov množstvo atraktívnych funkcií. Našim zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie, či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci na smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale i nadmestský význam. Na Slovensku ide o jedinečný projekt svojho druhu,“ priblížil Juraj Droba, predseda BSK.

Pozrite si návrhy pamätného miesta, ktoré vznikli na našej župnej Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru. Víťazný návrh je inštalácia s kameňmi.

Transport Židov do Osvienčimu

Územie je poznačené smutnou históriou, ktorú chceme pripomenúť. V roku 1942 tu bolo zriadené koncentračné stredisko pre Židov, odkiaľ boli transportovaní do Osvienčimu. Z koncentračného tábora Bratislava-Patrónka bolo prevezených do nemeckých vyhladzovacích táborov v Poľsku takmer osem tisíc židovských obyvateľov. Chceme na tomto mieste vybudovať pietne miesto – pamätník reflektujúci túto tragickú etapu histórie.

Takto si predstavujeme novú Patrónku – miesto pre radosť, šport, premýšľanie aj relax, ktoré bude slúžiť všetkým.