Sensorium Festival prepojil 1 000 ľudí v otázke digitálnej prítomnosti a budúcnosti aj počas koronapandémie

904

V sobotu 29. augusta 2020 festival Sensorium vyvrcholil do imerzívneho zážitku, ktorým ukončil svoj multi-lokačný program o digitálnej kultúre a umení na Slovensku. Festival digitálneho umenia sa tak okrem Bratislavy prvýkrát uskutočnil aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Trnave a Žiline s cieľom budovať povedomie a rozprúdiť diskusiu o každodennom živote s novými technológiami.

„Rozmýšlali sme, ako otočiť celú situáciu okolo Covid-19 v prospech festivalu. Cieľom bolo v prvom rade zachovať bezpečie publika a tímu, ale zároveň ponúknuť plnohodnotný event – čo sa nám myslím, aj na základe ohlasov, podarilo. Vďaka tomu, že sme konferenciu rozdelili na menšie podujatia, sa nám nakoniec nazbieralo väčšie publikum ako za normálnych okolností. Bolo skvelé vidieť, ako na témy reagujú rôzne publiká. Teším sa, že sa nám podarilo rozbehnúť nové aj staronové spolupráce,“ uviedla riaditeľka festivalu Lucia Dubačová.

Oproti minulým rokom, kedy sa festivalu podarilo prilákať až 40% svojho publika zo zahraničia, sa tento rok niesol v znamení zveľaďovania dosahu na lokálne publikum. Tvorili ho dizajnéri, ľudia z oblasti IT, umelci, ale aj študenti či nadšenci so záujmom pre technológie a umenie. Piaty ročník Sensoria celkovo prepojil takmer tisíc návštevníkov. „V Bystrici sú takéto eventy skôr výnimkou. Ale myslím, že ani v Bratislave nezažijete každý deň výstavu virtuálnej reality v jaskyni,“ vyjadrila sa jedna z návštevníčok inštalácie v jaskyni Kaplnka.

Ročník 2020 sa niesol v znamení spoluprác. Festival animovaného filmu Fest Anča, multimediálny festival Lovely Experience, nezisková organizácia CIKE, Slovenská Národná Galéria či Stredoslovenská Galéria otvorili festival novému, rozmanitému publiku – prišli animátori, technológovia, dizajnéri, umelci, žurnalisti, kurátori, ale aj všeobecná verejnosť. „Je veľmi dôležité, aby sa rôzne kultúrne podujatia spájali, pretože sa môžu navzájom obohatiť a rozšíriť obzory svojmu publiku. Svedčia o tom aj ohlasy na hostí Sensoria, ktoré boli od návštevníkov Fest Anče výborné,“ hovorí riaditeľka festivalu Fest Anča Ivana Sujová. „Lovely Experience a Sensorium si rozumejú a pasujú k sebe. Spolupráca nás posunula, inšpirovala,“ dodal spoluorganizátor a riaditeľ festivalu Lovely Experience Matúš Izakovič.
Festivalu predchádzal večer v spolupráci s PechaKucha Night Bratislava vo vypredanej bratislavskej Novej Cvernovke. 20. augusta festival oficiálne otvoril digitálny meet-up Sensorium Sensible Connections, ktorý načrtol otázky o budúcnosti kultúrnej praxe v čase Covid-19, ale tiež udal smerovanie tohtoročnej edície.