Pocta dedičstvu
Projekt – festival Pocta dedičstvu – je zameraný primárne na zachovávanie kultúrno-historického dedičstva židovských diaspór na území Slovenska a Maďarska a ich odraz v umení inšpirovanom spoločným historickým základom – existenciou etník (budúcich súčasných národov) v spoločnej habsburskej monarchii, Rakúsko-Uhorsku – s presahom do súčasnej participácie Slovenska a Maďarska v EU.
Zámer podujatí podporuje rozvoj kultúrnych, umeleckých, komunitných a vzdelávacích aktivít nového kultúrno-kreatívneho centra pri zrekonštruovanej synagóge v Senci. Ide o nový projekt Bratislavského samosprávneho kraja.
Dramaturgia projektu – festivalu Pocta dedičstvu zapojí do hlavného programu a vzdelávacích aktivít účinkujúcich a participantov z oboch strán. Pripravujeme viacero podnetných aktivít, ktoré prinesú množstvo poznatkov popri zábave.
21. september 2024 / sobota / 16:00 hod. / synagóga Senec
2024. szeptember 21. / szombat / 16:00 / Szenci zsinagóga
Budapest Folklore Band
BFB založili pred deviatimi rokmi talentovaní, mladí hudobníci a tanečníci, pre ktorých je pestovanie a zachovávanie tradícií mimoriadne dôležité. Cieľom tímu je priblížiť divákom maďarskú ľudovú kultúru autentickou ľudovou hudbou, veľkolepými tanečnými vystúpeniami a šou podávanou srdcom i dušou.
Za posledné roky majú za sebou viac ako 1000 vystúpení doma aj v zahraničí, kde sa vždy snažili poskytnúť divákom zážitok z tradičnej hudby a tanca. Členovia tímu veria, že maďarské tradície sú nielen hodné zachovania, ale aj živej, dýchajúcej súčasti každodenného života, ktorú možno priblížiť každému bez ohľadu na vek a miesto.
Každým svojim vystúpením sa snažia, aby diváci zažili osobitý svet ľudovej hudby a ľudového tanca, atmosféru starých dedinských slávností a komunitnotvornú silu hudobno-tanečných stretnutí. Počas vystúpení nastupujú na javisko v autentických maďarských krojoch a pomocou hudby, tanca a spevu prezentujú rozmanitosť a bohatstvo maďarskej ľudovej kultúry.
Pre budapeštiansku folklórnu kapelu nie sú tradície len časťou minulosti, ale živým, neustále sa rozvíjajúcim kultúrnym dedičstvom, ktoré treba zažiť a odovzdať každej generácii. Svojimi vystúpeniami chcú nielen pobaviť, ale aj poučiť, aby hodnoty maďarského folklóru žili aj v ďalších generáciách.
Dĺžka predstavenia je 60 minút.
A Budapest Folklore Band
A BFB kilenc éve alakult meg tehetséges, fiatal zenészekből és táncosokból, akik számára a hagyományok ápolása és megőrzése kiemelkedően fontos. A csapat célja, hogy autentikus népzenével, látványos táncelőadásokkal és szívvel-lélekkel átadott műsoraikkal közelebb hozzák a közönséget a magyar népi kultúrához.
Az elmúlt évek alatt több mint 1000 előadást tartottak itthon és külföldön egyaránt, ahol mindig arra törekedtek, hogy a tradicionális zene és tánc élményét átadják a nézőknek. A csapat tagjai hisznek abban, hogy a magyar tradíciók nemcsak megőrzésre méltóak, hanem élő, lélegző részei a mindennapoknak is, amelyeket kortól és helytől függetlenül mindenkihez közel lehet hozni.
Minden egyes fellépésükkel arra törekednek, hogy a közönség átélhesse a népzene és néptánc különleges világát, a régi falusi mulatságok hangulatát, a zenés-táncos találkozások közösségformáló erejét. Az előadások során autentikus magyar viseletekben lépnek színpadra, és a zene, tánc és ének hármasa segítségével mutatják be a magyar népi kultúra sokszínűségét és gazdagságát.
A Budapest Folklore Band számára a hagyományok nem csupán a múlt részei, hanem élő, folyamatosan fejlődő kulturális örökség, amelyet minden generációnak át kell élni és továbbadni. Előadásaikkal nemcsak szórakoztatni, hanem tanítani is szeretnének, hogy a magyar folklór értékei tovább éljenek a jövő generációiban is.
Az előadás időtartama 60 perc.
22. september 2024 / nedeľa / 17:00 hod. / synagóga Senec
2024. szeptember 22. / vasárnap / 17:00 / Szenci zsinagóga
Meskó Zsolt:
Moja láska, Sárdy
Hudobný denník v jednom dejstve
Účinkuje: György Derzsi
Réžia: Mária Harangi
Príbeh o skrytom vzťahu, o celoživotnej obdivovateľke, o umelcovi, ktorý nachádza sám seba.
Lásky, spomienky a vášne ožívajú v podaní Györgyho Derzsiho, ktorý pripomína pamiatku Jána Sárdyho prostredníctvom denníka zamilovanej a obdivujúcej babičky.
„György Derzsi oživuje množstvo postáv, pohybuje sa medzi prítomnosťou a minulosťou, rozpráva a hrá udalosti, v ktorých legendárny tenorista je vedľajšou postavou, občas iba prekríži cestu babičke, ktorá v jeho živote hrá oveľa dôležitejšiu úlohu, než si myslí.
O Sárdym, ktorý sa z dedinského kantora stal opernou a operetnou hviezdou, získavame pohľady očami detskej kamarátky a čitateľky novín. Derzsiho skromné, presné stvárnenie, ktoré presahuje jeho pozoruhodný hlas, v kombinácii s rezervovanou, no vkusnou réžiou Márie Harangiho je dobrým spojením pre príjemný a zmysluplný večer. Alebo popoludnie… (index.hu: Rényi Ádám)
Dĺžka predstavenia je 70 minút.
Predstavenie je v maďarskom jazyku.
Meskó Zsolt:
Szerelmem, Sárdy
Zenés napló egy felvonásban
Előadja: Derzsi György
Rendezte: Harangi Mária
Történet egy eltitkolt szerelemről,
az életen át tartó rajongásról,
egy művész magára találásáról.
Szerelmek, emlékek és szenvedélyek elevenednek fel Derzsi György előadásban, Sárdy János emlékét idézi meg, egy szerelmes-rajongó nagymama naplóján keresztül.
“Derzsi György számos karaktert kelt életre, jön-megy a jelen és a múlt között, narrálja és eljátssza az eseményeket, amelyekben a legendás tenorista mellékszereplő, időnként keresztezi csak a nagymama útját, akinek életében sokkal fontosabb szerepet játszik, mint gondolná. Sárdy, a falusi kántortanítóból lett opera- és operettsztár pályájáról, életéről gyerekkori ismerős és az újságolvasó rajongó szemszögéből kapunk oldalpillantásokat. Derzsi több, mint figyelemreméltó orgánuma alázatos, pontos alakítása Harangi Mária visszafogott, de ízléses rendezése jó kombináció egy tartalmas, kellemes estéhez. Vagy délutánhoz” (index.hu: Rényi Ádám)
Az előadás hossza 70 perc.
Az előadást magyar nyelven tartják.
22. september 2024 / nedeľa / 16:00 / synagóga Senec – komunitná miestnosť
Chochma kvíz
Kvízmajster: Laco „Mandor“ Laurinčík
Chcete si otestovať vedomosti z oblasti židovskej kultúry? Prijmite pozvanie na zábavný a napínavý Chochma kvíz pre jednotlivcov aj kolektívy. Súťaž je súčasťou festivalu Shalom Chaverim, a okrem inteligentnej zábavy ponúka aj poučenie.
Je to vaša šanca zažiariť, nadviazať kontakt s ostatnými a užiť si temperamentnú súťaž, ktorá sľubuje, že bude rovnako poučná ako zábavná.
Poznačte si preto do kalendárov termín a vezmite svojich priateľov, vytvorte tím a uvidíme, kto si domov odnesie titul šampióna Chochmy.
Tešíme sa na vás!
Otvorenie synagógy Senec
Program prinesie zdramatizovaný pohľad na život členov mikrosveta seneckej židovskej komunity a vyvrcholí unikátnym hudobným koncertom Roba Grigorova a ….
09. 09. 2024, 19.00
Oficiálne otvorenie novozrekonštruovanej synagógy v Senci
- Robo Grigorov unplugged
- Peter Győri Grossman, Anna Maria D’Almeida, Robert Fischmann a Miroslav Jankech
- Quartett a hostia
- Odhalenie Pamätníka obetiam holokaustu autora Ašota Haasa
10. 11. 2024, 19.00
JAGER BANDI & MALEK ANDREA
Spolupráca týchto dvoch interpretov vyniká v živej krajine súčasnej hudby ako maják kreativity a oduševneného prejavu. Jáger Bandi, skladateľ a klavirista so zmyslom pre tvorbu melódií, ktoré sa dotýkajú srdca, našiel dokonalý náprotivok v Malek Andrea. Ich lyrické majstrovstvo a emotívny spev si podmanili publikum. Spoločne vytvorili hudbu, ktorá rezonuje s poslucháčmi, prekonáva bariéry a tká zvukovú tapisériu, ktorá je inovatívna a zároveň hlboko zakorenená v tradícii.
Intuitívne chápanie melódie a harmónie v kombinácii s oduševneným hlasom vyústilo do série hudobných ponúk, ktoré sú nadčasové a zároveň súčasné. Ich vystúpenia nie sú len koncertmi, ale zážitkami, ktoré pozývajú publikum do sveta, kde je každý tón a slovo presiaknuté významom a emóciami.
11. 9. 2024, 10.00
Judaizmus a kresťanstvo – Spoznajme sa!
Otvorí prístupnou cestou návštevníkom, hlavne mladým ľuďom, pochopenie základných princípov 2 náboženstiev a hľadanie ich paralel, vysvetlenie základných pojmov. Daná téma bude spracovaná aj ako film, ktorý poslúži na vzdelávacie účely škôl. Vystúpia tri autority: židovský rabín, katolícky a evanjelický kňaz.
12. 9. 2024, 19.00
TZOMET BAND
Tzomet je hebrejský výraz, v preklade „križovatka“. V našom prípade je to o stretnutí rôznych hudobných žánrov v rámci pestrej židovskej tradícii. Hráme rôznorodú židovskú hudbu, ako napríklad sefárdska, piesne v jazyku ladino, alebo židovská hudba z oblastí ako Jemen, Balkán, ale aj maďarská alebo Izraelská, rôzne chasidské piesne a niguny. V našej interpretácii sa tradičné melódie veľakrát prepletú aj s jazzovými motívmy, harmóniamy, improvizáciami.
13. 9. 2024, 18.00
Slovensko-maďarské vzťahy – beseda
Debata maďarsko-slovenských vzťahoch sa bude týkať jednak vzťahov v rámci EU, ale aj na bilaterálnej úrovni oboch uvedených krajín. Prezentovať ju bude prezentácia odborníkov, ktorí sa tejto téme dlhodobo venujú.
13. 9. 2024, 19.00
Lipa- Breiner – Palúch – Jesenné stretnutie
Festival Shalom Chaverim prinesie pozoruhodný hudobný sviatok, pretože traja z najrenomovanejších slovenských hudobníkov-Peter Lipa, Peter Breiner a Stano Palúch sa stretnú na vystúpení, ktoré sľubuje nezabudnuteľný zážitok.
Peter Lipa, často označovaný za otca slovenského jazzu, prinesie na pódium svoj osobitý hlas a štýl. Pridá sa k nemu Peter Breiner, skladateľ, dirigent a klavirista, ktorého aranžmány a kompozície sú uznávané po celom svete. Trio dopĺňa Stano Palúch, husľový virtuóz známy svojimi vášnivými vystúpeniami.
Tento koncert je viac než len predstavenie, je to cesta históriou a dušou slovenskej hudby. Je to príležitosť zažiť spojenie džezu, klasiky a ľudovej hudby spôsobom, aký dokážu poskytnúť len títo traja umelci. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť týchto troch majstrov, ako na pódiu vytvárajú kúzla.
Výnimočný program
Zrekonštruovaná synagóga v Senci bude hostiť toto výnimočné hudobné podujatie, ktoré ponúkne zmyslovú hostinu pre všetkých návštevníkov.
To je len časť programu, ktorý sme si pre Vás pripravili v novootvorenej synagóge v Senci a vo verejnom priestore v jej blízkosti.
Návštevníci si môžu zároveň pozrieť panelovú výstavu o synagóge a jej pôvodnom areáli, ale aj spoznať mikrosvet židovskej komunity v Senci v prvej polovici 20. storočia.
Projekt Pocta dedičstvu podporuje finančný príspevok z EFRR – Fond malých projektov Program Interreg VI – A Maďarsko-Slovensko.
Projekt Pocta dedičstvu je súhrnom programov a podujatí, súvisiacich súčasne s otvorením synagógy (1905 – 1906) v Senci. Objekt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou z finančných prostriedkov Bratislavského samosprávneho kraja.