SHMÚ upozorňuje na vietor, sneženie i snehové záveje

779

Na západnom i časti východného Slovenska sa výraznejšie rozfúka, so silnejším vetrom treba počítať aj na horách stredného Slovenska. Na severe krajiny treba počítať tiež s výraznejším snežením i tvorbou snehových jazykov a závejov. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy pred vetrom platia pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, ale tiež pre niektoré okresy Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Vietor môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu, v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu. „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ pripomína SHMÚ.

Na vietor na horách si treba dávať pozor v Banskobystrickom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Podľa meteorológov sa očakáva vietor s priemernou rýchlosťou 70 až 85 kilometrov za hodinu, v nárazoch 110 až 135 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ upozorňuje SHMÚ.

V severných okresoch najmä stredného Slovenska, ale miestami aj na západe i východe, platia naďalej výstrahy pred snežením. Podľa meteorológov tam môže napadnúť 10 až 20 centimetrov nového snehu. Na mnohých miestach sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje.

Zdroj: TASR