Situácia na Slovensku v súvislosti s COVID-19 sa neustále zlepšuje

1013

Situácia na Slovensku v súvislosti s novým koronavírusom sa neustále zlepšuje. V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva SR povedal minister financií Eduard Heger poverený vedením rezortu. Klesajú počty pozitivity vykonaných testov, znížilo sa reprodukčné číslo, klesá počet úmrtí a v nemocniciach je menej pacientov. Stúpol len počet ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Naopak, stúpa počet zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. 

Heger pripisuje zlepšujúcu sa situáciu tomu, že Slováci dodržiavajú nastavené protiepidemiologické opatrenia. Tvrdí však, že zachovať núdzový stav je naďalej potrebné. Posledné meranie ukázalo, že britský variant nového koronavírusu je na Slovensku zastúpený až v 97 percentách. Opatrenia podľa neho bude nutné dodržiavať aj počas Veľkej noci. 

Denne podľahne ochoreniu COVID-19 81 osôb. Kým minulý týždeň bolo v nemocniciach hospitalizovaných 3834 pacientov, v súčasnosti ide o 3620 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,85 až 0,9.  V posledných týždňoch klesol počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pacientom s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. V Bratislavskom kraji však tieto výjazdy za posledný týždeň mierne stúpli. 

Od konca februára klesá podľa štatistík rezortu aj priemerný denný počet príjmov pacientov v nemocniciach. K pondelku 22. 3. bolo v karanténe pre ochorenie COVID-19 723 zdravotníckych pracovníkov. Vysoká je ale obsadenosť lôžok pre kritických pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo na ochorenie zomrelo 9190 osôb a s ochorením 1718 ľudí. 

Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková priblížila, že Slovensko využilo 785.049 dávok vakcín, z toho druhú dávku dostalo už 241.259 osôb. Za posledné dva týždne podľa jej slov prudko klesli dodávky vakcín od spoločnosti Astra Zeneca. O dva týždne má prísť od tejto spoločnosti vyše 100.000 dávok. V rámci domovov sociálnych služieb je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 60 percent a druhou dávkou 29 percent. Doplnila, že v boji proti ochoreniu Slovensko využije tzv. monoklonálne protilátky. Tie sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili. 

Ministerstvo zdravotníctva SR má podľa jej slov záujem kúpiť 15.000 dávok účinnej látky bamlanivimab. Aktuálne sa rieši nastavenie zmluvných podmienok nákupu. Rezort zdravotníctva momentálne finalizuje spoločné verejné obstarávanie na úrovni Európskej komisie na liečivo s účinnými látkami kasirivimab a imdevimab. Slovensko prejavilo záujem o 5000 molekúl. Rieši sa aj nákup hyperimúnneho globulínu. Tieto liečivá majú byť hradené zdravotnou poisťovňou. 

Zdroj: TASR