Situácia s nedostatkom liekov by sa mohla upokojiť v marci

775

Situácia s nedostatkom niektorých liekov v lekárňach by sa mohla zlepšiť v marci. Aktuálne naďalej chýbajú najmä antibiotiká a lieky na tlmenie teploty či bolesti. Vo štvrtok o tom informovali zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a generálny riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček.

Rezort aj ŠÚKL zdôrazňujú, že plne využívajú všetky kompetencie na reguláciu situácie. „Nedostupnosť liekov je téma, ktorá nám nie je ľahostajná, preto sme absolvovali stretnutia s kľúčovými partnermi z externého prostredia,“ uviedol štátny tajomník rezortu Róbert Babeľa. Podľa Potúčka sú z hľadiska dodávok liekov vyhliadky optimistické. „Očakávame tiež zlepšenie epidemiologickej situácie,“ skonštatoval.

Zdôraznili, že situácia s dostupnosťou liekov je bezprecedentná, no nie kritická. „Stále máme aj na Slovensku také dodávky a flexibilitu cez rôzne nástroje, že to nie je o tom, že by pacientov nebolo čím liečiť,“ skonštatoval Potúček. Poukázal na možnosť schvaľovania cudzojazyčných liekov či generickú substitúciu. „V oblasti liekov proti bolesti a horúčke máme takmer 100 registrovaných liekov, kde stále je možnosť výberu vhodného náhradného lieku,“ ozrejmil Potúček. Odporúča, aby sa pacienti poradili s lekárnikom.

Zároveň vyzýva, aby sa ľudia zbytočne nezásobovali liekmi, pretože to môže situáciu len zbytočne zhoršovať. „Len za minulý rok sme zlikvidovali 200 ton nespotrebovaných liekov,“ upozornil. Babeľa tiež pripomína možnosť individuálnej prípravy lieku v lekárni, dokáže vlastnou výrobou vykompenzovať chýbajúci liek. „Budeme apelovať aj na lekárov, aby s nimi boli v kontakte,“ ozrejmil.

Apelujú tiež na lekárnikov, aby pacientom dávali len potrebné množstvo liekov na dobu doliečenia a komunikovali s nimi o prípadných ďalších možnostiach. Okrem toho chce ŠÚKL lekárne i lekárov pravidelne informovať o tom, aké lieky sú dostupné.

Zástupcovia MZ aj ŠÚKL zopakovali, že dostupnosť liekov je problémom aj v iných krajinách. Situácia tiež podľa nich nemá vinníka, ale ide o zhodu okolností – problém s výrobou a logistikou pre geopolitické dosahy a zároveň zvýšenú chorobnosť a dopyt po liekoch.

Zdroj: TASR