Letné podujatia vo viniciach: Svätojánska noc nad Račou

2102

V račianskych viniciach sa nedávno oslavoval letný slnovrat. Patrí medzi jednu z najkrajších vinohradníckych tradícií. Podobnú atmosféru však môžete zažiť aj vy na ďalších letných vinárskych podujatiach.

Vinohradníctvo má v bratislavskom regióne dlhú históriu a mnohé rituály a zvyky sú nesmierne zaujímavé. Pálenie svätojánskych ohňov sa spája s magickým letným slnovratom a má zabezpečiť dobrú úrodu hrozna. Vo Vinici Tále v bratislavskej Rači sa letný slnovrat oslávil pri pálení tradičných ohňov, pri krásnej hudbe a skvelom víne.

Kvôli dažďu bola slávnosť posunutá o niekoľko týždňov, ale vďaka tomu si mohli návštevníci užiť dva dni osláv v perfektnom počasí. Po zotmení sa na okraji viníc zapálil veľký svätojánsky oheň a o bezpečnosť sa starali račianski hasiči. Noc pod hviezdami v obkľúčení viníc pokračovala pitím vína pri koncerte speváčky Silvii Josifoskej a hudobníkov Marcela Palondera a Ondreja Krajňáka.

Zažite čarovné vinárske podujatia aj vy

Oslavy slnovratu a pálenie ohňov nás síce čaká až o rok, ale podobná jedinečná atmosféra sprevádza aj ďalšie letné vinárske podujatia. V račianskych viniciach ich môžete zažiť takmer každý víkend. Sledujte Račanský vinohradnícky chodník.