Slovenskí policajti budú s vami v Chorvátsku aj toto leto

1384

Chorvátsko každoročne láka počas letnej sezóny tisícky slovenských dovolenkárov. Priamo v najnavštevovanejších oblastiach tejto prímorskej destinácie sú im už po niekoľko rokov k dispozícii aj príslušníci Polície Slovenskej republiky. Tento rok odštartovali službu 15. júna.

Oblasti a telefónne čísla

Slovenskí policajti budú v Chorvátsku pomáhať v dvoch šesťtýždňových intervaloch, v termíne od 15.júna do 30. júla a od 31. júla do 15. septembra. V rámci každého turnusu budú pôsobiť dve dvojčlenné slovenské hliadky. Jedna na teritóriu Splitsko – Dalmatínskeho policajného riaditeľstva a druhá na teritóriu Prímorsko – Goranského policajného riaditeľstva.

TROGIR

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko – Dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. Budú vykonávať aj motohliadky spoločne s chorvátskou dopravnou políciou na celom teritóriu policajnej stanice Makarska. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526.

CRIKVENICA

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Crikvenici, Prímorsko – Goranské policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. V prípade núdze budú verejnosti k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 525.

Slovenské policajné autá v Chorvátsku

Aby sa rýchlejšie dostali na miesto riešenia daného problému, policajti budú mať počas trvania služby v zahraničí k dispozícii služobné vozidlá s označením Polícia. Jedno služobné vozidlo budú mať policajti v teritóriu policajnej stanice v Trogire a druhé v Crikvenici.

Najčastejšie problémy turistov, ktoré policajti pomáhali riešiť v Chorvátsku:

  • strata cestovných dokladov, vodičských oprávnení a finančnej hotovosti,
  • strata kľúčov od vozidla a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla,
  • ohlasovacia povinnosť občanov SR pri ubytovaní v Chorvátsku,
  • dopravné priestupky slovenských občanov v Chorvátsku (predovšetkým nesprávne parkovanie v turistických strediskách a následné odtiahnutie vozidla),
  • dopravné nehody s účasťou slovenských turistov,
  • krádeže cestovných dokladov, finančnej hotovosti a iných cenných vecí z motorových vozidiel a apartmánov resp. pláže,
  • riešenie problémov s ubytovaním – nespokojnosť s ubytovaním, neochota zaplatiť za poskytnuté služby,
  • prípady poškodenia motorových vozidiel (na verejných parkoviskách a pod.),
  • narušovanie verejného poriadku turistami, hlavne pod vplyvom alkoholu.

Chorvátska polícia začala v roku 2006 projekt „Bezpečná turistická sezóna“. Cieľom je pomoc zahraničným turistom, prevencia pred páchaním priestupkov a trestných činov, bezpečnosť cestnej premávky, dohľad nad štátnou hranicou a bezpečnosť na mori. V projekte participujú policajti z 19 krajín.

Slovenskí policajti pôsobia v projekte od roku 2008 nepretržite, dokonca ani v období pandémie covid-19 sme spoluprácu neukončili, len sme znížili počet vyslaných policajtov.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR