Darujte krv aj počas pandémie

2232

Slovenský Červený kríž a Národný onkologický ústav vyzývajú ľudí, ktorí sa cítia zdraví, aby išli darovať krv. Práve teraz je pomoc darcov mimoriadne dôležitá.

Tí, ktorí môžu darovať krv, aby tak urobili aj počas pandémie, pretože na vašu krv sú odkázaní ľudia aj v tomto čase a neubúda ich. Preto, ak môžete, kontaktujte aj najbližšie odberové miesto a dohodnite si konkrétny dátum a čas, kedy môžete krv darovať. Hoci boli mobilné odbery krvi v celej krajine zrušené, krv je stále možné darovať na odberových pracoviskách Národnej transfúznej služby SR a na hematologicko-transfúznych oddeleniach nemocníc.

Slovenský Červený kríž pripomenul, že do 20. novembra trvá aj 26. ročník kampane Študentská kvapka krvi.

Národný onkologický ústav tiež vyzýva ľudí, aby prišli darovať krv. V dôsledku pandémie nového koronavírusu pociťuje nedostatok krvi.

Po odbere je potrebné ústavu oznámiť meno pacienta, krvnú skupinu a číslo odberu telefonicky, prostredníctvom SMS či MMS, alebo mailom na adresu milota.hlavata@nou.sk alebo silvia.nejedlikova@nou.sk.

Kto môže darovať krv

Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS).
Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

Užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
Poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb.
Pohlavného styku medzi mužmi.
Promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
Užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.
Liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.
Darovanie krvi nie je spôsobom otestovania sa na nosičstvo krvou prenosných chorôb! Pamätajte na to ešte predtým, než sa rozhodnete stať sa darcom krvi.
Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

Počas pandémie ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom si pozorne prečítajte aj Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou akútnych ochorení dýchacích ciest a zápalov pľúc (COVID-19) spôsobených novým koronavírusom (2019 – nCoV). Nájdete tam ďalšie dôvody pre ktoré darca nemôže darovať krv a usmernenia prijaté k zabezpečeniu bezpečnosti darcov počas darovania krvi.

V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred zavolajte do transfúziologického pracoviska a vašu situáciu skonzultujte s lekárom.

Zdroj: Slovenský Červený kríž; Národný onkologický ústav