So spúšťaním zón Petržalka navyšuje aj počty návštevníckych hodín pre rezidentov

913

Bratislavská Petržalka zvyšuje od pondelka 3. 10. počet návštevníckych hodín pre svojich rezidentov v rámci Petržalského parkovacieho systému. K tomuto kroku pristupuje popri spúšťaní parkovacích zón v najproblematickejších lokalitách, či postupnom začleňovaní súkromných parkovísk do verejného parkovania. Informuje o tom mestská časť.

Pri rezidentovi bez auta sa počet návštevníckych hodín zvyšuje zo 60 na 150 hodín na rok. V prípade rezidenta s jedným autom sa počet zvyšuje z 30 na 100 hodín. Rezident, ktorý má dve autá, bude mať 50 návštevníckych hodín. Požiadať o petržalské návštevnícke hodiny môže po bezplatnej registrácii na webovej stránke www.parkovanievpetrzalke.sk alebo v mobilnej aplikácii URBI Parkovanie každý dospelý obyvateľ s trvalým pobytom v Petržalke. „Tí, ktorí ich už máte k dispozícii, nemusíte urobiť nič a zvýšené návštevnícke hodiny sa vo vašich kontách objavia automaticky od 3. októbra,“ podotýka samospráva.

Každý zaregistrovaný rezident v PPS získa zvýšené návštevnícke hodiny v plnej výške do konca roka 2022. Znamená to, že v poslednom štvrťroku ich bude mestská časť pre už existujúcich rezidentov alikvotne znižovať. Alikvotnú čiastku získajú len nové registrácie.

Mestská časť sprísnila pravidlá parkovania v miestnych častiach Dvory V a Dvory VI, ktoré sa stali prvými zónami, v ktorých pristúpila samospráva k „zazónovaniu“, teda k zvýhodneniu zaregistrovaných rezidentov v rámci parkovacieho systému mestskej časti. Nedávno ich zaviedla aj vo štvrtiach Dvory I a Dvory III.

Parkovanie mimo vyznačených boxov pri cestách, ale aj parkovanie na chodníkoch bez príslušnej povoľovacej dopravnej značky, je v daných zónach zakázané. Viacnásobné porušenie pravidiel bude pokutované. Samospráva zároveň avizovala, že prísnejšie pravidlá pribudnú aj v ďalších zónach.

Okrem toho chce do verejného parkovacieho systému zapojiť aj súkromné parkoviská. Ide o parkoviská firiem, obchodných či administratívnych budov, ktoré bývajú v noci spravidla prázdne. Denný prevádzkový režim sa však na nich nezmení. Nové pravidlá testuje pri miestnom úrade, avizuje aj zapojenie parkovísk obchodných centier.

Zdroj: TASR